Weekend w pigułce: Targi Książki, Unsound, jubileusz Starego Teatru

Targi Książki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na brak wydarzeń nie ma co narzekać. Targi Książki w Expo Kraków, jubileusz Starego Teatru, urodziny Zgody 7 i festiwal Unsound. To tylko niektóre z propozycji. Zresztą, sprawdźcie sami!

Targi Książki

W ten weekend literacki szlak prowadzi do Expo Kraków. Regały pełne książek, wydarzenia towarzyszące i spotkania z autorami. 14 października rozpoczęły się Targi Książki.  W tym roku na uczestników czekać będzie również ciekawy program towarzyszący, m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej, Festiwal książki górskiej i turystycznej, Sparing Tłumaczeniowy i liczne debaty oraz dyskusje, a wszystko to w dwóch przestrzeniach: stacjonarnej i wirtualnej.

240-lecie Starego Teatru. Mapping, spektakl, otwarcie sklepu muzealnego

17 października, 240 lat po zatwierdzeniu przez władze miasta zgody na uruchomienie teatralnej działalności repertuarowej, Stary Teatr przygotował dla widzów kilka propozycji. Wśród nich – pokaz spektaklu „Halka” w reż. Anny Smolar czy debata z udziałem dyrektorów krakowskich teatrów na temat tego, jak krakowski teatr będzie wyglądał za dziesięć lat.

W programie również wieczorny mapping na fasadzie gmachu przy pl. Szczepańskim. Będzie to podróż przez 24 dekady ewolucji architektury, zespołu i wydarzeń mających wpływ na Stary Teatr. Prezentacja odbędzie się o godz. 20.30, 21.00 i 21.45.

Tego dnia w Muzeum Starego Teatru (MICET) zacznie działać sklep teatralny, w którym będzie można zakupić teatralne gadżety i jubileuszowe wydawnictwo „Fenomen Starego”.

Unsound w pełni

Od 13 do 17 października potrwa tegoroczna edycja festiwalu Unsound. Tym razem wydarzenie odbywa się pod hasłem „głęboka autentyczność”. W programie koncerty, dyskusje i warsztaty. Festiwal odbywa się w formie hybrydowej – wydarzenia odbędą się w synagodze Tempel, Pałacu Krzysztofory, Teatrze Łaźnia Nowa, Domu Utopii czy Ice Kraków. Część wydarzeń będzie transmitowana online.

Szczegółowy program dostępny na stronie Unsound.

Trzecie urodziny nowohuckiego Zgody7

Trzeci weekend października upłynie na Zgody 7 pod znakiem trzecich urodzin. W sobotnie przedpołudnie 16 października odbędą się futurystyczne warsztaty literackie. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.00 i poprowadzi je Anna Kwiatkowska. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Tego samego dnia o godzinie 15.00 wspólnie z Justyną Florek dorośli uczestnicy warsztatów wykonają bransoletki z sutaszu. Sutasz to rodzaj haftu, do wykonania którego wykorzystuje się kolorowe sznurki. Technika polega na artystycznym łączeniu kamieni i koralików z wielobarwnymi sznurkami, przez co pozwala na tworzenie unikatowej biżuterii.

W niedzielę o godzinie 11.00 w ramach cyklu „Razem dla Ziemi” dzieci wykonają Eko-książko-kolaże. Zajęcia, prowadzone przez Paulinę Dąbrowską, pozwolą najmłodszym wcielić się w rolę ekointroligatorów. Do wykonania zostaną wykorzystane stare ulotki i inne materiały prasowe, a także kolorowe jesienne liście. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-9 lat.

Z kolei niedzielne popołudnie należeć będzie do dorosłych uczestników warsztatów kaligrafii. Podczas warsztatów, prowadzonych przez Sylwię Dziadek, uczestnicy zapoznają się z podstawami kaligrafii nowoczesnej. Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 15.00.

Na wszystkie warsztaty obowiązują wejściówki. Są one już dostępne na kbfbilety.krakow.pl. W przypadku zajęć dla dzieci wejściówkę należy pobrać tylko dla dziecka.

Wymiana książek i gra terenowa

Urodzinowy weekend dopełni wymiana książek dla dzieci i gra terenowa – obie atrakcje zostały zorganizowane wokół całorocznej akcji „Razem dla Ziemi”.

Książki dla dzieci można będzie wymieniać w sobotę i w niedzielę między godziną 12.00 a 16.00. Milusińscy wraz z rodzicami mogą przynieść maksymalnie 10 książek. Podczas wymiany będzie obowiązywała zasada 1:1 – można zabrać dokładnie tyle pozycji, ile sami przyniesiemy. Wymieniamy wyłącznie książki dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem podręczników szkolnych, poradników, broszur czy dodatków do gazet.

W programie również gra terenowa, która toczyć się będzie w godzinach od 10.00 do 18.00. W jej trakcie uczestnicy odkryją zielone zakątki Nowej Huty, odwiedzając park im. Stefana Żeromskiego, opactwo oo. Cystersów w Mogile oraz park Klasztorna. Kartę z zadaniami można otrzymać w punkcie InfoKraków Zgody 7 lub wydrukować samodzielnie tutaj.

Podskoki i wykręty, czyli Festiwal Teatrów dla Dzieci

Od 14 do 17 października trwa Festiwal Teatrów dla Dzieci Podskoki i Wykręty. W tych dniach w Krakowie goszczą najlepsze spektakle przeznaczone dla tych większych i mniejszych widzów. W trakcie festiwalu odbędą się m.in. dwa premierowe spektakle Teatru Figurki, rodzinne warsztaty czy spektakl dla jednego widza w specjalnie przygotowanej teatro-budce. Pełny program festiwalu dostępny tutaj.„Wpół do jutra” w Cricotece

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsze z wydarzeń programu towarzyszącego do nowej wystawy „Wpół do jutra”. Magdalena Ujma - kuratorka wystawy - opowie o obecnej w twórczości Roberta Kuśmirowskiego nieustannej grze między prawdą a fikcją, ale również braku wiary w istnienie czegoś materialnego, co można dotknąć. Początek o godz. 12.00. Wstęp wolny.

57. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

Jeszcze tylko do niedzieli potrwa kultowy Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Co jeszcze w programie? W piątek o 20.00 w Nowohuckim Centrum Kultury wystąpi Kuba Badach w ramach koncertu „Tribute to Andrzej Zaucha”. W sobotę w Teatrze KTO (ul. J. Zamoyskiego 50) odbędzie się koncert galowy festiwalu (19.00), a w niedzielę w Ice Kraków koncert finałowy (19.00). Szczegółowe informacje dostępne tutaj.

Muzeum Narodowe otworzyło ponownie Galerię Sztuki Polskiej

Muzeum Narodowe w Krakowie ponownie otworzyło stała galerię prezentującą sztukę polską XX i XXI wieku. W 12 salach, na powierzchni 3000 metrów kwadratowych znalazło się łącznie 600 dzieł.

Ekspozycja to przegląd zjawisk i tendencji artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat.

Wśród prezentowanych artystek i artystów znaleźli się m.in. Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss, Józef Mehoffer, Leon Chwistek, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor, Maria Jarema, Wilhelm Sasnal, Wojciech Fangor – wymienia Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Galeria Sztuki Polskiej zajmuje całą przestrzeń II piętra gmachu głównego.

„Bezmatek” Miry Marcinów w Teatrze Ludowym

17 października (godz. 18.00) na Scenie Pod Ratuszem odbędzie się premiera spektaklu  „Bezmatek” Miry Marcinów w reż. Marcina Libera.

Wstrząsający do bólu spektakl Marcina Libera jest inspirowany książką nagrodzonej paszportem „Polityki” Miry Marcinów. Opowiada o doświadczeniu śmierci bliskiej osoby, ale też o tym jak z czasem zmienia się rozumienie dawnych zależności. Jest to tym bardziej fascynujące, że matka w tej relacji w niczym nie przypomina stereotypowego ideału, traktuje córkę bardziej jako partnerkę niż dziecko, ale w tym niepoprawnym układzie rodzi się niezwykle silna więź. Te nieoczywiste role matki i córki grają Katarzyna Tlałka i Maja Pankiewicz.

Krakowski Salon Poezji

Kolejna odsłona Krakowskiego Salonu Poezji upłynie pod znakiem poezja Siergieja Jesienina. Wiersze zinterpretują Krzysztof Orzechowski, Łukasz Gosławski, Damian Sosnowski i Bronisław Maj. Wydarzeniu będzie towarzyszyć chór z Kalisza. Początek o godz. 12.00.

Dni Tischnerowskie

Tegoroczne Dni Tischnerowskie potrwają jeszcze do 15 października. W programie dyskusje, czytanie fragmentów „Etyki solidarności”, wykłady i Otwarte Forum Filozoficzne. Motywem przewodnim tegorocznych Dni Tischnerowskich jest hasło „Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami”.

Jesienna strefa przy Tauron Arenie

Arena Garden zaprasza do strefy relaksu, kultury i jedzenia przy Tauron Arenie Kraków w dni powszednie od godz. 13:00, a w weekendy od godz. 12:00.

Na gości czekają przestrzenie w nowej aranżacji – w Arena Coffee pojawiły się kominki, a przy nich fotele, w których można wygodnie usiąść i ogrzać się jesiennymi gorącymi nowościami z kawiarnianego menu. W strefie na zewnątrz hali zamiast egzotycznych palm stanęły wagoniki górskiej gondoli. Nową, jesienną odsłonę ma także foyer Areny. Tutaj będą organizowane atrakcje dla najmłodszych, a także transmisje ciekawszych wydarzeń sportowych.

 

comments powered by Disqus