Weekend w pigułce: Wianki, Noc Cracovia Sacra, Muzyka w Starym Krakowie

W parku Jordana trwa Kraków Culture Summer fot. Klaudyna Schubert/ mat. prasowe KBF
Wianki, Noc Cracovia Sacra, muzyczna podróż po zabytkach Krakowa, kino i literatura w plenerze. Na brak weekendowych propozycji nie ma co narzekać. Sprawdźcie sami!

Wianki w parku Jordana

Czas na kolejny weekend z Kraków Culture Summer. W piątek, 13 sierpnia. Odbędą się Wianki: Debiuty i Unsound Silent Disco. W kolejne dni nie zabraknie spotkań z artystami kultowej Piwnicy pod Baranami, aktorami Teatru Bagatela czy Teatru Ludowego, a tancerze baletu Cracovia Danza wprowadzą widzów w świat tajemnic sobótkowej nocy. W piątek odbędzie się również Piknik Krakowski. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.Noc Cracovia Sacra

W ten weekend (14 – 15 sierpnia) kolejna odsłona Nocy Cracovia Sacra. W programie m.in. zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, kościołów i wystaw. W niektórych miejscach odbędą się również koncerty. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej”.

Muzyka w Starym Krakowie

15 sierpnia rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. To siedemnaście dni pełnych koncertów we wnętrzach krakowskich zabytków. Od średniowiecza aż po współczesność – to muzyczne propozycje tegorocznej, 46. edycji wydarzenia. Organizowany przez Capellę Cracoviensis festiwal rozpocznie się już w przyszłą niedzielę i będzie muzyczną podróżą po zabytkach naszego miasta.  Tym razem pod hasłem „Artyści Krakowa swemu miastu”. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Cudowna Moc Bukietów

W niedzielę na Małym Rynku kolejna odsłona niezwykłego wydarzenia „Cudowna Moc Bukietów". To projekt nawiązujący do polskiej tradycji święcenia bukietów 15 sierpnia w dniu Matki Boskiej Zielnej. W konkursie może wziąć udział każdy, kto tylko zdecyduje się przynieść swój bukiet w tym dniu na Mały Rynek. Na autorów najpiękniejszych i najbardziej "tradycyjnych" kompozycji czekają nagrody.

Wyjątkowe dzieło Kantora w Cricotece

„Emballage VI” to obraz prezentowany w ramach nowej wystawy czasowej w Cricotece. Wielkie, ponad dwumetrowe dzieło powstało w roku 1967 roku. Rozpostarta na płótnie postać ludzka reprezentuje okres ambalaży w twórczości malarskiej i rysunkowej Tadeusza Kantora, przypadający na lata 60 XX wieku. Obraz można zobaczyć od czwartku do niedzieli w godzinach 11.00 – 19.00.

Wakacyjne oprowadzania po wystawach w MOCAK-u

W wakacyjne niedziele o godzinie 12 MOCAK zaprasza na zwiedzanie nowych wystaw w towarzystwie przewodnika. Oprowadzania odbywają się w językach: polskim, angielskim, francuskim, ukraińskim oraz w polskim języku migowym. W najbliższą niedzielę 15 sierpnia muzeum zaprasza na zwiedzanie w języku polskim. Szczegółowe informacje na stronie MOCAK-u.

Lato na Fortach

Piątek 13 można zakończyć koncertowo! Tego dnia Forty Kleparz zapraszają na koncert Ornette i imprezę Summer Vibes (zagra Dj Flash). W sobotę natomiast zagrają Dj Papi w ramach Berlin Calling. W niedzielę, 15 sierpnia wystąpią Sorry Boys i Mela Koteluk.  Bilety do nabycia na platformie Going i stacjonarnie w klubie. Wejście na wydarzenia Summer Vobes i Berlin Calling jest darmowe.

Koncertowe warsztaty w parku Jordana

Warsztaty, spacery i bezpłatne koncerty. A to wszystko w ramach projektu Orfeo & Majnun. Już w niedzielę, 15 sierpnia, Recycling Band przygotuje dla wszystkich miłośników rękodzieła warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają instrumenty z przedmiotów pochodzących z recyklingu. Stworzone wspólnie bębny, marakasy, grzechotki i tamburyny, trąbki oraz proste harfy świetnie sprawdzą się podczas rodzinnego muzykowania razem z zespołem. Koncert rozpocznie się o 20.00  w parku Jordana.

Rajska wychodzi na pole

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie na co dzień zaprasza wszystkich na ul. Rajską, ale w wakacje podąża za swoimi czytelnikami. Kilkanaście dużych, gier planszowych pochodzących z różnych części świata będzie czekało na chętnych w Strefie Błonia w sobotę, 14 sierpnia. Rajska będzie gościć w plenerze Roberta Robb Maciąga – dwukrotnego laureata nagrody Traveler miesięcznika National Geographic, autora książek podróżniczych, Annę Maciąg - współtowarzyszkę wielu podroży Robba, która przemierzyła pół świata na dwóch kółkach, m.in. trasę z Polski do Indii oraz Jedwabny Szlak. O godz. 17.00 w strefie będzie gościć Dodo Knitter – absolwentka uczelni artystycznej, a od 15. roku życia zapalona autostopowiczka, która pierwszą dłuższą podróż po Polsce wybrała się jako 17-latka.

Szczegóły dostępne TUTAJ.

Festiwal 4 Tradycji

W niedzielę 15 sierpnia o godz. 18.00 Filharmonia Krakowska zaprasza na inaugurację Festiwalu 4 Tradycji. Podczas uroczystego otwarcia wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, która wykona mało znaną, a wielce interesującą Symfonię Polonia op. 14 Emila Młynarskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina ze znakomitym pianistą, Krzysztofem Książkiem w charakterze solisty.

Hokusai w Muzeum Narodowym

To pierwszy tak duży pokaz drzeworytów artysty. W ramach wystawy „Hokusai. Wędrując…” w gmachu MNK zaprezentowano 180 plansz i 45 albumów drzeworytniczych. To pierwszy tak duży pokaz drzeworytów z kolekcji muzeum. Są one częścią zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu, przekazanych przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego w 1920 roku.

„Podróżować, zmieniać świat”. Piknik Biblioteki Kraków

W sobotę 14 sierpnia przy ul. Powroźniczej odbędzie się piknik podróżniczy Biblioteki Kraków. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00. W programie m.in. teatr ilustracji,  „Japonia – tradycja i nowoczesność” – spotkanie z autorami bloga „Kasai – podróże w sieci”,  „Podróżowanie ze zwierzętami” – dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Krakowie i pracownik Służby Celno-Skarbowej opowiedzą o zasadach przewozu zwierząt,  „Arkady Fiedler na Madagaskarze” – otwarcie wystawy oraz spotkanie z rodziną pisarza i podróżnika czy rodzinny turniej gry państwa-miasta (zapisy przy wejściu do ogrodu).

Letni Ogród Kultury w Dworku Białoprądnickim

Koncerty i kino plenerowe przed Dworkiem Białoprądnickim.  W piątek 13 sierpnia o 19.00 wystąpi Kirszenbaum. W sobotę o 21.00 pod chmurką widzowie będą mogli obejrzeć film „John Lennon. Chłopak znikąd” (reż. Sam Taylor-Johnson).

Kino na tarasie

Kino Agrafka zaprasza widzów na taras. To właśnie w tym miejscu można wziąć udział w seansach pod rozgwieżdżonym niebem. Co tym razem zobaczymy w plenerze? W piątek kino zaprasza na film „Moja cudowna Wanda”, w sobotę „Czarownica miłości”, a w niedzielę – „My dwie”. Seanse rozpoczynają się o 21.30.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej startują już w najbliższą sobotę, 14 sierpnia. Na Rynku Głównym po raz kolejny pojawią się garncarze, koronkarki, hafciarki, tkacze, rzeźbiarze, artyści malujący na szkle. Wstęp wolny.

 

comments powered by Disqus