Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (20-22 maja)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trójwymiarowe dinozaury w EXPO, rodzinne pikniki pełne wrażeń, przedstawienia dla dzieci czy filmowy weekend w Kinie pod Baranami. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów.

Targi Trends 4 Kids

22 maja w Tauron Arenie odbędą się targi dla przyszłych rodziców i rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 9 lat. Przestrzeń wystawiennicza zostanie podzielona na trzy strefy.

W strefie zakupów mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli nabyć produkty z wiosenno-letnich kolekcji (odzież, obuwie, zabawki, książki, dekoracje do dziecięcych pokoi czy rzeczy przeznaczone dla kobiet w ciąży i mam karmiących).

Strefa zabawy oferuje bezpłatne zajęcia kreatywne dla najmłodszych i wiele atrakcji, takich jak malowanie twarzy, warsztaty twórcze, magiczne zamykanie w bańce czy zabawy na dmuchańu.

Strefa chillout to miejsce przeznaczone na odpoczynek i posiłek. Targi będą czynne od godz. 10:00 do 17:00.

Rodzinny piknik na Kolistej

Maj to miesiąc, który obfituje w wydarzenia plenerowe. W sobotę na ul. Kolistej na krakowian będzie czekać wiele atrakcji. W ramach rodzinnego pikniku odbędzie się turniej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta (kat. do 15 lat) oraz turniej piłkarzyków.

Chętni będą mogli także zobaczyć prezentację sprzętu straży pożarnej OSP Kostrze, policji, pogotowia i straży miejskiej. W programie również pokaz fitness i jogi. Oczywiście, jak na każdym pikniku, nie zabraknie przysmaków z grilla. Start o godz. 9:30.

Piknik w Ogródku Jordanowskim

Zarząd Zieleni Miejskiej i Fundacja Q’Naturze zapraszają na sąsiedzki piknik przy ul. Zakrzowieckiej. W sobotę w Ogródku Jordanowskim odbędzie się wspólne sadzenie i wysiew roślin oraz malowanie twarzy.

Organizatorzy zachęcają także do udziału w spotkaniu z behawiorystką psów, która poruszy wiele istotnych tematów związanych z czworonogami. W trakcie pikniku odbędą się też warsztaty „Zostań entomologiem” oraz spacer pt. „Jaki jest las?”.

Atrakcje będą czekać na uczestników od godz. 13:00 do 16:00.

Nowa Huta Retro Fest: lata 50.

W dniach 21-22 maja odbędzie się pierwsza edycja festiwalu, który przeniesie uczestników do Nowej Huty lat 50. XX w. Organizatorzy zadbali o to, by nikt nie narzekał na nudę. W programie m.in. warsztaty szycia spódnicy z koła, webinar o kobiecej modzie lat 50. w polskich realiach czy gra miejska związana z nowohuckimi postaciami.

Mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli także wybrać się na rodzinny piknik do Parku Ratuszowskiego. W planach retro gry oraz koncert Nowa Huta Mish Mash Band. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Więcej szczegółów tutaj.

Szlakiem krakowskich legend

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spacer edukacyjny w ramach cyklu „Kraków na okrągło”. 22 maja o godz. 11:00 dzieci będą mogły wyruszyć szlakiem krakowskich legend, by bliżej poznać historie o wieżach kościoła Mariackiego, o krakowskich gołębiach czy o diable z Krzysztoforów.

Trasa: Barbakan, ulica Floriańska, Rynek Główny, Collegium Maius, Plac Wszystkich Świętych.
Czas trwania: 11:00–13:00.

Trójwymiarowe dinozaury w EXPO

W dniach 21-22 maja w EXPO Kraków pojawią się tarbozaury, dromeozaury, gigantozaury i dilofozaury, a dzieci będą mogły poznać ponad 30 gatunków drapieżników i kilka gatunków roślinożerców.

– Wszystko to w ciekawej formie 3D, oglądane przez specjalne okulary, dzięki którym dinozaury będą wyglądać jak ożywione, tworząc iluzję jakby wychodziły z obrazów! Efekt trójwymiarowości robi niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach, ale również na ich opiekunach – informują organizatorzy.

Wystawa obrazów „DINOZAURY” w trójwymiarze będzie nie tylko ciekawą lekcją, ale też niezwykłą przygodą dla małych i dużych. Więcej szczegółów na stronie https://www.dinozaury3d.pl/pl/

Wielicki Dzień Gier

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na drugą edycję Wielickiego Dnia Gier, który odbędzie się w sobotę 21 maja. W godz. 10:00-18:00 na miłośników gier planszowych będzie czekać sporo atrakcji, a Studio Wielickiej Mediateki oraz plac przed budynkiem zamienią się w Strefę Gier.

W programie: strefa gier planszowych i karcianych, strefa gier plenerowych i wielkoformatowych, strefa gier stolikowych Novuss (w godz. 11:00–15:00), strefa RGP (sesja - Fajerbol dla graczy 12+, w godz. 15:00–18:00), kącik gier książkowych, strefa X-Box.

Kosmiczne warsztaty taneczne

Z okazji Dnia Kosmosu studio tańca LOFToDANCE przygotowało dla dzieci i młodzieży (6-13 lat) wyjątkowe warsztaty taneczne pt. „Dance Universe”. Podczas nich uczestnicy wezmą udział w misji ratowania planety przed kosmiczną katastrofą.

– Dzieci nauczą się układów inspirowanych tańcem nowoczesnym, afro, sztukami walki, tańcem klasycznym. Wszystko w formie zabawy, która rozwija motorykę i kreatywność, wzmacnia pamięć ruchową i integruje z grupą – informują organizatorzy.

Warsztaty odbędą się 22 maja w godz. 10:00-13:00.

Poranek z Pandą i Smocza Godzina

Instytut Konfucjusza w Krakowie zaprasza najmłodszych na spotkania z cyklu „Poranek z Pandą” (warsztaty dla przedszkolaków) oraz „Smocza Godzina” (warsztaty dla uczniów klas I-III), które odbędą się w sobotę, 21 maja.

Podczas najbliższych zajęć dzieci będą miały okazję poznać najciekawsze zabytki Chin. W programie także kolorowanki, zgadywanki, nauka chińskich słówek oraz… niespodzianki. Warsztaty są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy.

Zajęcia w Ogrodzie Doświadczeń i MiT

W ramach tegorocznej edycji Copernicus Festival, który odbywa się w Muzeum Inżynierii i Techniki, na dzieci czeka wiele atrakcji: warsztaty, spacery i gry rodzinne. Tematem przewodnim wydarzenia jest „Informacja”, dlatego też program nosi nazwę „infoMIT”.

20 maja
11:00-12:00 Światłowody – zajęcia w Strefie Kreatywności (przedszkola, klasy 1-3)
12:00-13:00 Papier i pierwsze informacje? – warsztaty edukacyjne (klasy 4-8)
13:00-15:00 Gra miejska Komunikacja/Spacer

21 maja
11:00-12:00 Budujemy sieci miasta – Strefa Kreatywności (zajęcia dla dzieci)
13:00-14:00 Zapisane na papierze… pismo a informacje – warsztaty edukacyjne dla dzieci

22 maja
11:00-12:00 Budujemy sieci miasta – Strefa Kreatywności (zajęcia dla dzieci)
13:00-14:00 Szyfrowanie a informacje – warsztaty edukacyjne dla dzieci

Z kolei w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema odbędzie się cykl zajęć pt. „Poznajemy kosmiczne wynalazki” oraz pokaz dotyczący działania chemicznych silników rakietowych. Start 22 maja o godz. 15:00.

Twórcza sobota dla mamy i córki

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza wszystkie mamy i córki na kreatywne warsztaty, które będą okazją do nauczenia się nowych umiejętności. To także świetna okazja, żeby podarować sobie wzajemnie chwilkę wspólnego czasu.

W sobotę o godz. 13.30 odbędą się warsztaty satuszu (dla mam z córkami w wieku od 8 lat), podczas których uczestnicy będą tworzyć bransoletki. Natomiast o godz. 16:30 rozpoczną się warsztaty kaligrafii. Zajęcia są przeznaczone dla mam z córkami w wieku od 12 lat.
Miejsce: iInfoKraków Zgody 7.

Dźwiękowisko – rodzinny koncert na żywo

Kulturalną propozycję dla najmłodszych przygotowało również Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach. 22 maja w Sali Lustrzanej odbędzie się Wielki Koncert Rodzinny, czyli Dźwiękowisko.

– Tematem przewodnim nadchodzącego spotkania będzie wyjątkowe święto dla każdego dziecka, czyli Dzień Matki. W programie radosne pląsy, ciepłe, uspokajające dźwięki i wspaniała zabawa! Znakomitą atmosferę zapewnią prowadzący, czyli Bobobrzmienia – informują organizatorzy.

Mała syrenka w Krakowskiej Operze Kameralnej

„Mała syrenka” to trzecia część tryptyku baśniowego zrealizowanego w Krakowskiej Operze Kameralnej, opartego na najlepszej światowej literaturze dla dzieci. Scenariusz baśniowego widowiska muzycznego powstał bowiem w oparciu o klasyczną baśń Hansa Christiana Andersena „Mała syrenka” oraz na podstawie opery-baletu „Syrena” Witolda Maliszewskiego.

Tę niezwykłą sztukę, która stanowi najpiękniejszą miłosną opowieść wszechczasów, dzieci będą mogły zobaczyć 22 maja o godz. 17:00.

Teatr Figurki w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza najmłodszych mieszkańców Krakowa oraz turystów na dwa wyjątkowe przedstawienia Teatru Figurki. W sobotę o godz. 11:00 w sali kameralnej pojawią się „Skrzaty” (minispektakl teatru cieni), a po nich warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat. Z kolei w niedzielę o godz. 11:00 i 12:30 odbędzie się sztuka pt. „Oceanarium”.

– Cała opowieść zaczyna się zwyczajnie – w piaskownicy. Trochę piasku i kolorowe foremki. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni, a plastikowa muszelka przeniesie nas na piękną plażę, jeszcze trochę – i już wypływamy żaglówką na środek oceanu. A stąd to już pół kroku do prawdziwej przygody – zabaw z ośmiornicami, tańców z meduzami, pływania z najprawdziwszą ławicą ryb – czytamy w opisie spektaklu.

„Karuzela wierszy” w Teatrze Groteska

Teatr cieni, lalki i znakomici aktorzy z Ukrainy. Już w sobotę na deskach Teatru Groteska zagości „Karuzela wierszy”. Spektakl w reżyserii Lecha Walickiego i Denisa Lemaikina przygotowany został w języku ukraińskim.

– Nasze przedstawienie wpisuje się w szeroki nurt tego, co można nazwać pomocą i próbą miękkiego odnalezienia się w nowej rzeczywistości wszystkim tym, którzy musieli przenieść się do nas z terenu Ukrainy – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Kameralny spektakl „Karuzela wierszy” nawiązuje formą do dziecięcych teatrzyków. Niewielkie okno chatki służy za scenę, na której rozgrywają się zabawne historie z czytelnym morałem.

Premiera w sobotę o godz. 11:00 i 13:00. Dla osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022, wstęp kosztuje 1 zł.

Filmowy weekend w Kinie pod Baranami

W dniach 20-22 maja Kinem Pod Baranami rządzić będą młodzi! W tym czasie odbędą się wydarzenia przygotowane specjalnie z myślą o widzach w wieku od 3 do 18 roku życia. W programie: Wieczorynka i warsztaty animacji, Pidżama Party – Nocny Maraton Filmowy (3 x Luc Besson), pokaz bajek dla dzieci z warsztatami fotografii otworkowej oraz Kinowa Gra Terenowa. Pokazy realizowane są w ramach międzynarodowego projektu Interconnecting Cinema.

comments powered by Disqus