Wesoła. 14 budynków do rozbiórki. Co na to konserwator?

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Znany jest termin wyłożenia planu miejscowego dla obszaru Wesoła – rejon ul. Kopernika. Miasto zapowiedziało również rozbiórkę kilkunastu obiektów, na co zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.

Pomysł dotyczący przejęcia poszpitalnych terenów w kwartale Wesoła to pokłosie kampanii prezydenckiej z 2018 roku, choć wcześniej o wykup terenów do władz miasta zaapelował Klub Jagielloński. Inicjatywę tę podjąłęła również Daria Gosek-Popiołek, a kilkanaście dni później Łukasz Gibała. Okazało się to na tyle nośne, że realizację przedsięwzięcia zapowiedzieli również inni kandydaci, w tym prezydent Jacek Majchrowski. Ostatecznie do transakcji między miastem a Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie doszło. Teraz wszyscy czekają na konkrety.

Dwa lata temu urząd miasta zapowiadał, że przygotowywany jest projekt planu miejscowego. Jednak, jak zauważył w interpelacji radny Łukasz Gibała, nadal nie ma podanej daty jego pierwszego wyłożenia.

Na to pytanie jest już odpowiedź. Miasto tłumaczy, że plan jest aktualizowany o wytyczne konserwatorskie. Urząd szacuje, że dokument zostanie przekazany krakowianom na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Wtedy też ma się odbyć publiczna dyskusja na ten temat.

Rozbiórka

Łukasz Gibała wskazał też niepokojące sygnały, jakie do niego docierają od mieszkańców. – Do właścicieli nieruchomości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie terenów inwestycyjnych wysyłana została informacja o planowanym wyburzeniu budynku zlokalizowanego pod adresem ul. Kopernika 19E – stwierdza radny.

– O ile – jak wskazują eksperci – budynek nie ma znaczącej wartości architektoniczno-historycznej, to niepokojące jest, iż mimo braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rozpoczęto procedury związane z zagospodarowywaniem tej części miasta – dodaje polityk.

Miasto zapewnia, że poza pracami przygotowawczymi i porządkowymi, w tym uzyskaniem różnych zgód, spółka zajmująca się tym terenem, czyli Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, nie podejmuje żadnych działań.

Wyjątkiem jest wystąpienie do wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego o pozwolenie na rozbiórkę 14 budynków. Miasto informuje, że są to obiekty techniczne, garaże, magazyny czy stolarnia. I nie mają żadnych walorów architektoniczno-historycznych. Wojewódzki konserwator zabytków wyraził zgodę na zburzenie nieruchomości.

Magistrat poinformował też o tym, że przekazanie obiektów jest rozłożone w czasie, zgodnie z umową będzie trwać od końca tego roku do końca 2023.

comments powered by Disqus