Wiceprezydent Krakowa: W 2021 roku rozpoczęcie budowy metra

Na pierwszym planie T. Trzmiel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel w filmie zamieszczonym na oficjalnej stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu mówi, że w 2021 roku powinna rozpocząć się budowa metra. Samorządowiec podkreśla, że jest to „bardzo realna data”.

Zastępca prezydenta informuje, że miasto musi zacząć budować tunel pod Starym Miastem. – Obszar centralny nie przepuszcza już takiej ilości tramwajów i autobusów. W związku z tym musimy szukać rozwiązania segregacji pionowej. Takim rozwiązaniem jest przejście tunelowe pod Stary Miastem, jako element przyszłego systemu metra – dodaje Trzmiel.

Jak zaznacza polityk, na początku Kraków miałby przystąpić do budowy 9 kilometrowego odcinka tunelowego pomiędzy rondem Grzegórzeckim, a Kampusem Akademii Górniczo-Hutniczej. Docelowo system metra ma liczyć 21 kilometrów z 15 stacjami.

Urzędnik mówi, że według najnowszych szacunków codziennie z infrastruktury komunalnej korzysta 1,15 mln użytkowników. – To kształtuje już potoki pasażerskie, które uzasadniają budowę metra – mówi Tadeusz Trzmiel.

comments powered by Disqus