Wieliczka i Skawina z zakazem palenia węglem? Tego chce krakowski radny

Konferencja prasowa R. Komarewicza fot. PS

Zakaz palenia węglem i drewnem od 2024 roku w podkrakowskich gminach – takiego ograniczenia chce Rafał Komarewicz, przewodniczący klubu radnych Przyjazny Kraków. Samorządowiec chce, aby zarząd województwa Małopolskiego przygotował projekt uchwały.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że powietrze nie zna granic administracyjnych. Sam zakaz, który zacznie obowiązywać od 1 września 2019 roku na terenie Krakowa, nie wystarczy. Potrzebne są dodatkowe restrykcje w gminach wokół naszego miasta – mówił Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Przypomina, że w czasie dni smogowych zanieczyszczenie powietrza w tzw. krakowskim obwarzanku jest znacznie większe niż na terenie naszego miasta. – Wpływa na to na zdrowie naszych rodzin i dzieci – dodał.

Zakaz za pięć lat

Komarewicz proponuje, aby od 2024 roku na terenie 14 gmin (Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki) obowiązywał całkowity zakaz pielenia węglem i drewnem.

Na konferencji prasowej stwierdził, że pięcioletni okres przygotowawczy jest wystarczającym czasem dla włodarzy miejscowości. – Przez ten okres gminy mogą uporać się z problemem 38 tysięcy palenisk. Samorządy przewidują, że na to zadanie potrzebują nawet 270 milionów złotych – podkreśli.

Dopytywany przez dziennikarzy, dlaczego chce czekać aż pięć lat na zakazanie palenia węglem i drewnem, odpowiedział, że gminy nie mają tak dużego budżetu jak Kraków (ponad 6 mld zł). Podał przykład największej gminy w „krakowskim obwarzanku” Wieliczki, która ma do dyspozycji ponad 300 milionowy budżet i 4 mln złotych przeznacza na wymianę pieców.

Spotkanie z marszałkiem i apel

Jak poinformował Rafał Komarewicz, wysłał dziś pismo do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego. Poprosił w nim o spotkanie, aby podczas niego mógł zaprezentować projekt uchwały.

Podkreślił, że chciał wnieść do sejmiku projekt uchwały ws. zakazu używania paliw stałych do ogrzewania domów, ale ustawa o ochronie środowiska wyraźnie mówi, że inicjatywę uchwałodawczą w tym zakresie ma tylko zarząd województwa.

Pod apelem do zarządu województwa będzie można podpisać się m.in. w piątek w godzinach od 16 do 18 na przystanku tramwajowym przy Centrum Kongresowym ICE. Informację o zbiórce podpisów mają być dostępne na stronie krakowskiobwarzanek.pl.

comments powered by Disqus