Wielka miejska łąka przy hotelu Cracovia? „Zieleń w tej części miasta jest kluczowa”

Muzeum Narodowe ma "zielone plany" wobec hotelu Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już niedługo Muzeum Narodowe zaprosi mieszkańców do wakacyjnej „Art sfery” przy hotelu Cracovia. Instytucja pamięta o ogrodach, ale kiedy otworzy Muzeum Architektury i Designu w samym budynku?

Okazuje się, że istniejący plan funkcjonalno-użytkowy wymaga „daleko idącej weryfikacji”. – A w zasadzie napisania na nowo, nad czym teraz intensywnie pracujemy – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nowe ekspertyzy 

Dyrektor instytucji informuje, że w najbliższym czasie zostaną wykonane nowe ekspertyzy budowlane, które mają sprawdzić stabilność fundamentów i całej podziemnej konstrukcji budynku. Wkrótce ma też rozpocząć się remont węzła ciepłowniczego przy „Cracovii”, który zrealizuje krakowski MPEC.

– To ważny element przygotowania infrastruktury technicznej dla całego budynku. Od początku było oczywiste, że adaptacja „Cracovii” to długotrwały proces i ze względów programowych i proceduralnych. Pamiętajmy też, że jest to obiekt zabytkowy – zwraca uwagę Szczerski.

I dodaje: – Inwestycja ta ma dla Muzeum Narodowego w Krakowie charakter priorytetowy i stale podkreślam to jako dyrektor. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa ostatnio wielokrotnie deklarowało, że wspiera moje stanowisko.

Muzeum pamięta o ogrodach

17 lipca w ogrodzie przy „Cracovii” ma zacząć działać „Art sfera MNK”. W wakacyjnej strefie relaksu znajdą się leżaki i stoliki. Muzeum chce tu zorganizować filmowe seanse w ramach kina letniego, koncerty czy pokazy dzieł sztuki z muzealnej kolekcji.

To dopiero początek zielonych planów MNK. W przyszłości otwarty ma zostać cały ogród wokół hotelu – od ul. Kałuży do Alej Trzech Wieszczów.

– Tak, aby był dostępny jako część muzeum, również z wejściem znajdującym się od strony Kina Kijów, na wprost ulicy Syrokomli. Konsultowałem już ten pomysł z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, który projektuje ogród za kinem i obie te inwestycje będą się znakomicie uzupełniać. Oczywiście niczego nie zabudujemy, bo zieleń zwłaszcza w tej części miasta jest kluczową wartością – mówi Andrzej Szczerski.

Zaznacza, że muzeum udostępni mieszkańcom „wielką łąkę miejską”, która będzie dopełnieniem Błoń i przedłużeniem terenów zielonych do ścisłego centrum Krakowa.

– Proszę sobie wyobrazić taki wyjątkowy ciąg spacerowy od Plant, dalej ul. Smoleńsk lub ul. Piłsudskiego przez ogród „Cracovii” aż po Błonia i dalej nad Rudawą. Zadbamy o to, żeby tereny zielone nie tylko na tej inwestycji nie ucierpiały, ale odwrotnie, zostały odpowiednio zadbane i udostępnione wszystkim – podsumowuje Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus