Wielki finał Bulwar(t)u Sztuki. Ogień literacki, plenerowe kino i spektakle

fot. mat.prasowe Teatru Łaźnia Nowa

Bulwar(t) Sztuki na ostatniej prostej. Nadszedł czas na wielki finał wydarzenia, które w tym roku odbywa się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa.

Teatr, literatura, muzyka, film, warsztaty w jednym miejscu. Tegoroczna edycja Bulwar(t)u Sztuki w związku z pandemią odbywa się w ogrodzie Łaźni Nowej. Tym razem w programie znalazło się łącznie ponad 50 wydarzeń.

Wszystkiemu przyświeca wiara w to, że ludzie tak naprawdę potrzebują czasami refleksji w życiu codziennym, a nie tylko wylegiwania się na leżaku z kubkiem piwa. Tak naprawdę ta aktywność, którą proponujemy, jest częścią naszego codziennego życia. Chodzi oczywiście o higienę myślenia i spotykanie się, poznawanie sąsiadów, naszego teatru od kulis w bezpośrednim kontakcie. To jest to, co ładuje energią nasze działania na cały jesienno-zimowy czas – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Literacki ogień

Co czeka nas w ten weekend w Nowej Hucie? Już w najbliższy piątek, 14 sierpnia wakacyjną odsłonę cyklu „Ogień literacki” zamknie spotkanie z reporterką Iloną Wiśniewską, mieszkającą w północnej Norwegii (godz. 20.30).

Jednym z tematów będzie jej ostatnia książka „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, za którą otrzymała Kryształową Kartę Polskiego Reportażu.

– Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów. Pozwolili jej zajrzeć do swoich uummat, co po grenlandzku znaczy serce – informuje Martyna Paliś z Teatru Łaźnia Nowa.

Cykl spotkań będzie kontynuowany również w nadchodzącym sezonie teatralnym. Najbliższe spotkanie już 11 września.

Co prawda Bulwar(t) Sztuki zakończy się oficjalnie w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia. W programie zaszła jednak mała, ale bardzo dobra zmiana. Kilka dni później, 21 sierpnia, gościem „Literackiego ognia” będzie Filip Springer. Początkowo reportażysta miał odwiedzić Bulwar(t) Sztuki początkiem sierpnia. Jednak z powodu choroby nie mógł w tym terminie przyjechać do Krakowa. Początek spotkania o 20.30.

Kino w plenerze i „Nowohucka telenowela”

Ostatni weekend wydarzenia upłynie pod znakiem siły kobiet i wyjątkowości kobiecych osobowości. W piątek choreografka Renata Piotrowska-Auffret razem z uczestniczkami warsztatów „Terytoria intymne” przygotuje pokaz otwarty dla publiczności.

W piątek i sobotę o 19.00 odbędą się również pokazy „Nowohuckiej telenoweli”. Spektakl powstał na podstawie reportaży Renaty Radłowskiej.

– W spektaklu na damski pejzaż Nowej Huty składają się historie kobiet, które ją budowały, które w niej pracowały, które w niej rodziły i w niej umierały. Kobiet, które jej nienawidziły, i które ją kochały. Wystąpią cztery znakomite aktorki oraz amatorski chór nowohucianek, wraz z którymi będzie można pośpiewać szlagiery z czasów budowy miasta marzeń – wymienia Martyna Paliś.

Finałowy koncert

Tegoroczny Bulwar[t] Sztuki zakończy rozrywkowy spektakl - koncert w reżyserii Łukasza Czuja, który odbędzie się 16 sierpnia (godz. 19:00).

Główny bohater, w którego wciela się Tomasz Mars, to wodzirej, muzyk, król firmowych imprez i bywalec rockowych festiwali. Niegdyś marzący o karierze gwiazdy rocka, dziś wegetuje w trzeciej lidze, prowadząc ekskluzywne imprezy w drogich hotelach.

– Oto dojrzały mężczyzna, który znalazł się na ostrym wirażu swojego życia, rusza w kolejną trasę, aby rozprawić się ze swoim rock and rollowym życiem. Po drodze spotyka tajemniczą kobietę: Dżinę Kokainę (Mirosława Żak), która wciąga go do świata kolorowych wizji, nie do końca realnych zdarzeń – zdradza Martyna Paliś.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie www.laznianowa.pl. Wejściówki na wydarzenia cenie 5-15 zł do nabycia na bilety.laznianowa.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta
comments powered by Disqus