Wielki finał Roku Kościuszki [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ten weekend wielki finał Roku Kościuszki. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w Lekcji Śpiewania i pojawić się na pamiątkowym zdjęciu, które zostanie zrobione pod Wieżą Ratuszową. W niedzielę odbędzie się natomiast bieg „5 dla Kościuszki”.

Rok Kościuszki powoli dobiega końca. Już w ten weekend odbędzie się wielki finał wydarzenia, podczas którego nie zabraknie śpiewania, teatralnego spektaklu, gry miejskiej czy biegu „5 dla Kościuszki”. W piątek odbędzie się miejska gra terenowa śladami Kościuszki, a o 16.30 na krakowskich Plantach – pomiędzy ul. Szewską a św. Anny, zostanie zasadzony pamiątkowy platan z okazji Roku Tadeusza Kościuszki i 200. rocznicy jego śmierci.

Wszyscy jesteśmy Kościuszkami

– Tadeusz Kościuszko był fajnym facetem – nowoczesnym i dobrze znanym w świecie – mówi Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. – W sobotę o godzinie 15.00 pod Wieżą Ratuszową, będziemy robili pamiątkowe zdjęcie, a pół godziny później rozpocznie się Lekcja Śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Zależało mi na tej nazwie, ponieważ ważne, abyśmy identyfikowali się z jego ideami.

Mieszkańcy, którzy będą chcieli wziąć udział w pamiątkowej fotografii, otrzymają specjalne czapki krakuski. Pierwsze 2000 osób otrzyma również wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi naczelnikowi.

– Zwróciłem się również do prezydenta Krakowa z propozycją o uzyskanie praw do zdjęcia wykonanego na Rynku Głównym przez fotografa Ryszarda Horowitza ponad dziesięć lat temu. Chodzi o to, aby można było pobrać to zdjęcie i zrobić sobie domową pamiątkę. Uważam, że krakowianie powinni robić sobie takie zdjęcie raz na kilkanaście lat. To mógłby być ładny obyczaj – ocenia Domański.

W Kinie Kijów odbędzie się spektakl teatralny „Opowieść sceniczna. Łączmy Serca…” autorstwa Barbary Wachowicz.

W niedzielę, 15 października, w Katedrze na Wawelu o godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta msza święta, po której w krypcie św. Leonarda, gdzie znajduje się sarkofag Tadeusza Kościuszki, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

O godzinie 11.00 spod Tauron Areny Kraków wraz z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, wystartuje bieg „5 dla Kościuszki”. Jego dystans to 5 km. Może w nim udział wziąć każdy, kto ma ukończone 16 lat.

Wielki finał Roku Kościuszki from Video LoveKraków.pl on Vimeo.

 

 

comments powered by Disqus