Wierni przeszli ulicami Nowej Huty [ZDJĘCIA]

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
W Niedzielę Palmową organizowana była tradycyjna droga krzyżowa. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Nowohucka droga krzyżowa była organizowana już po raz trzynasty. Uroczystość co roku przyciąga tłumy wiernych, którzy modlą się i słuchają rozważań na temat cierpienia Jezusa Chrystusa.

W niedzielę blisko trzy tysiące osób ruszyło spod kościoła parafii Matki Bożej Pocieszenia i maszerowało wzdłuż ulic Bulwarowej oraz Klasztornej do końcowej stacji przy opactwie Cystersów. Po każdej ze stacji krzyż niosła inna grupa osób, m.in. przedstawiciele szkół czy klubów sportowych.

Z nawiązaniem do teraźniejszości

W rozważaniach arcybiskup Marek Jędraszewski bardzo często nawiązywał do obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Już podczas pierwszej stacji przypomniał o tworzeniu tak zwanych „fake newsów”. – Zwątpienie w obiektywną prawdę i w konsekwencji  konieczność dążenia do niej prowadzi do tego, że człowiek nie ma w sobie wewnętrznej siły, aby stać się znakiem sprzeciwu dla różnego rodzaju fałszywych narracji. Że tym kłamstwom ulega i w imię konformizmu oraz wewnętrznej wygody opowiada się za nimi i przekazuje je dalej – pouczał wiernych.

Arcybiskup przypomniał także, że Chrystus na krzyżu był symbolem czystości oraz godności każdej osoby, szczególnie dzieci. – Tymczasem współczesny świat chce – także przez programy Światowej Organizacji Zdrowia i Kartę LGBT, które mają być wprowadzane do polskich szkół, a nawet przedszkoli – odzierać dzieci z ich niewinności, z ich naturalnego poczucia wstydu, z ich czystego i radosnego dzieciństwa – rozważał abp Jędraszewski.

Wielki Tydzień zadumy

Po uroczystości kapłan dziękował wszystkim uczestnikom za obecność i wspólną modlitwę, a jednocześnie przypomniał, że zbliżający się Wielki Tydzień powinien być dla katolików przygotowaniem do świętowania Paschy. – Niech pokój, pojednanie, miłosierdzie i zatroskanie o wspólne dobro przezwyciężą to, co staje się ciężarem dla wielu z nas – powiedział.

Na zakończenie metropolita krakowski pobłogosławił wszystkich zebranych relikwiami Krzyża Świętego.

comments powered by Disqus