Willa Decjusza miejscem schronienia dla pisarzy z Białorusi

Willa Decjusza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do przebywającej od roku w Krakowie poetki Aaiún Nin dołączyło dwóch nowych stypendystów programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. To twórcy z Białorusi - Uładzimir Niaklajev i Andrej Chadanowicz.

Program ICORN to Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia dla twórców, którzy w krajach swojego pochodzenia nie mogą bezpiecznie tworzyć. Takim schronieniem po raz kolejny stał się Kraków i Willa Decjusza. Tym razem znaleźli je tutaj dwaj białoruscy pisarze: Uładzimir Niaklajev i Andrej Chadanowicz.

Spotkanie z Andrejem Chadanowiczem

W najbliższy czwartek o godz. 19.00 Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na spotkanie online z jednym z twórców, Andrejem Chadanowiczem.

Dyskusja będzie dotyczyć jego wierszy ze zbioru „Zabawy fantomowe”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz. Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Plany na ten rok

W 2022 Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z partnerami będzie prowadził cztery duże programy stypendialne i rezydencjalne.

To wspomniany już program ICORN, Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO dla pisarzy i tłumaczy literatury pochodzących z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, stypendium artystyczne Instytutu Kultury Willa Decjusza dla artystów i artystek sztuk wizualnych i Rezydencję Sieci Scholars at Risk, zapewniającą bezpieczny pobyt na semestr akademicki i wsparcie logistyczne narażonym na prześladowanie i represje akademikom.

Willa Decjusza gości również artystów w ramach programów Wyszehradzkich Rezydencji Literackich i Stypendiów Scenariopisarskich, koordynowanych przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

– Od 10 lat realizujemy program ICORN, który rozszerzył się także w Polsce na inne miasta: Gdańsk, Katowice, Wrocław. To niezwykle istotne, by w epoce wielkiej niepewności, zagrożeń dla wolności wypowiedzi twórczej, wzrostu nacjonalizmu i fanatyzmu w różnych krajach świata – miasta tworzyły warunki dla ochrony artystów i artystek, których głos jest przejawem odwagi i niezłomność. Dlatego niezmiernie cieszy mnie, że w naszym mieście prężnie rozwijają się programy rezydencjalne dla twórców i twórczyń. Odwiedzający nas pisarze i pisarki mogą znaleźć nie tylko schronienie, ale również dogodne warunki do pracy w Willi Decjusza, mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, od niedawna w Pałacu Potockich, a w przyszłości – w mieszkaniu Czesława Miłosza – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.