Wkrótce wodór dla wszystkich kierowców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Orlen zbuduje ogólnodostępne stacje tankowania wodoru, m.in. w Krakowie. To tutaj w czerwcu na zajezdni MPK uruchomiono mobilną stację tankowania wodoru dla krakowskich autobusów.

W ramach pilotażu koncern uruchomił swoją pierwszą mobilną stację tankowania wodoru w Krakowie. Wodór napędza ogniwa autobusu zeroemisyjnego testowanego w krakowskiej komunikacji miejskiej. W pierwszym tygodniu autobus zatankował wodór 6 razy i przejechał na nim 800 km z zerową emisją CO2. Do tej pory na potrzeby krakowskiego autobusu PKN ORLEN dostarczył już blisko 750 kg wodoru – czytamy w komunikacie prasowym firmy.

Wodór dla wszystkich

Poza Krakowem ogólnodostępne stacje tankowania wodoru powstaną w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie oraz Pile. Koncern otrzymał na ten cel ponad 60 mln zł bezzwrotnych środków unijnych. Zgodnie z założeniami, te stacje zostaną oddane do użytku w połowie 2025 roku.

W przyszłym roku do użytku zostaną też oddane obiekty w Poznaniu i Katowicach. W drugiej połowie 2023 roku te stacje mają zostać otwarte. Będą to ogólnodostępne, całodobowe obiekty, przystosowane do użytkowania przez wszystkie pojazdy zasilane wodorem – zarówno w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych, jak i 350 barów dla autobusów i ciężkiego transportu. Planowana infrastruktura umożliwi tankowanie łącznie ponad 40 autobusów, a także samochodów osobowych i innych pojazdów zasilanych ogniwami wodorowymi.

– Nie zwalniamy tempa, bo wiemy, że wodór to przyszłość motoryzacji. Budujemy kolejne stacje tankowania wodoru, równolegle nawiązując współpracę z samorządami i miejskimi spółkami komunikacyjnymi, które będą potencjalnymi odbiorcami tego paliwa – komentuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

comments powered by Disqus