"Woda życia" i "Planeta plastiku" - rusza Kraków International Green Film Festival

fot. pixabay.com

Już dziś rozpoczyna się druga edycja Kraków International Green Film Festival –  międzynarodowy festiwal filmów o tematyce ekologicznej.

Rozpoczęcie festiwalu zaplanowane jest na godzinę 17 na bulwarze Czerwieńskim niedaleko Wawelu. Filmy będzie można oglądać za darmo do 25 sierpnia.

Program festiwalu:

Niedziela, 18 sierpnia – „Zmiany klimatu”

17:00 – otwarcie festiwalu. Tego dnia zobaczymy m.in. głośny film pokazywany wcześniej w konkursie główny festiwalu Sundace w Utah pt. „Kiribati tonie” („Anote's Ark”), ukazujący historię kraju na Pacyfiku, którego mieszkańcy muszą przenosić się na inne wyspy, bo ich domy są zalewane.

Wyświetlany będzie również film „Living in the future's past”, gdzie w rolę narratora wcielił się zdobywca Oscara – Jeff Bridges. Oprócz tego zaprezentowanych zostanie 12 innych filmów z całego świata. Po seansach organizatorzy zapraszają na dyskusje z twórcami i ekspertami. Będziemy można też wziąć udział w wykładzie pt. „Czy ludzkość wyginie?” autorstwa Kamila Wyszkowskiego z United Nations Global Compact Poland.

Poniedziałek, 19 sierpnia – „Woda życia”

Filmy dotyczące problematyki wody, zanieczyszczenia rzek, przełowienia oceanów, o kryzysie wodnym. Pokazy otworzy francuska produkcja pokazująca problem rybaków z Senegalu, którzy łowiąc w tradycyjny sposób borykają się z problemem przełowionych łowisk ze względu na operowanie na wodach przybrzeżnych przemysłowych trałowców z Azji i Europy.

Przed pokazami przez cały dzień odbędę się warsztaty organizowane przez Wodociągi Krakowskie. O godzinie 14:00 rozpocznie się akcja wymiany jednorazowych butelek PET na wielorazowe bidony. Przez cały dzień będzie można także wziąć udział w degustacjach wód mineralnych z uzdrowisk Małopolski.

Wtorek, 20 sierpnia – „Planeta plastiku”

Jednorazowy plastik jako jeden z największych problemów współczesnego świata „zasłużył” sobie na specjalny dzień. Zobaczymy, jak z tym problemem radzą i nie radzą sobie w takich krajach jak Anglia, Włochy, Niemcy i USA. Porozmawiamy tez oczywiście o recyklingu, a na finał obejrzymy głośny film pt. „Welcome to Sodom”, pokazujący wysypisko w Ghanie, gdzie trafiają elektrośmieci z USA i Europy.

W ciągu dnia w miasteczku festiwalowym odbędą się warsztaty ZeroWaste organizowane przez ekoMałopolska, będzie można skorzystać z pierwszego w Polsce Kosmetomatu. Na terenie miasteczka będzie też stanowisko foodsharingowe, a to tylko część atrakcji tego dnia.

Środa, 21 sierpnia – „Katastrofy ekologiczne”

Pokazy tego dnia rozpocznie blok filmów na temat smogu, który jest tak uciążliwy dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Po projekcji dyskusje. A wieczorem dwa filmy: konkursowy „”America first, Nature last”, pokazujący jak polityka Donalda Trumpa ułatwiająca działanie przemysłu wpływa na naturę Stanów Zjednoczonych. Drugi pozakonkursowy – „Klątwa obfitości” Ewy Ewart, opowiadający historię parku Yasumi w Ekwadorze, gdzie władze mają dylemat, czy zachować dziewiczą puszczę czy wydobywać ropę, która tam jest, jednocześnie niszcząc środowisko. W ciągu dnia warsztaty o odnawialnych źródłach energii.

Czwartek, 22 sierpnia – „Dzika przyroda i ginące gatunki”

Tylko 2 proc. ssaków na Ziemi to dzikie gatunki – reszta to ludzie oraz zwierzęta hodowlane. 200 lat temu proporcje były odwrotne … I o tym są filmy pokazywane tego dnia: „Stolen Apes” o przemycie małp i ich nieludzkim traktowaniu w niewoli; „Stroop” o prawdziwej walce z kłusownikami wybijającymi nosorożce na zlecenie chińskich kontrahentów; „The Python Code” o zabijaniu węży na zamówienie przemysłu modowego. Tego dnia będzie też coś o Polsce – film z podróży Marka Kamińskiego przez Tatry pt. „No Trace Tatra”

Piątek, 23 sierpnia – „Hodowla i żywność a ekologia”

Produkcja żywności, a w szczególności mięsa odpowiada za 18 proc. światowej emisji CO2. W odróżnieniu od produkcji, jaka dominowała jeszcze 20-30 lat temu, obecna produkcja przemysłowa żywności jest kompletnie niezrównoważona ekologicznie, wyniszczająca środowisko i zdominowana przez własność tzw. przedsiębiorstw szarańczy.

Jak to możliwe, że w naszych osiedlowych sklepach są produkty pochodzące z miejsc oddalonych od naszego domu o kilkanaście tysięcy kilometrów i kosztują grosze? Co się z stało z lokalną produkcją żywności? Czy mamy świadomość, że świnie hodowlane jedzą pasze z soi rosnącej w Brazylii, a krowy jedzą sardynki z oceanu w formie mączki rybnej?

I wreszcie czy dokonując takich, a nie innych wyborów konsumenckich jesteśmy świadomi, że przyczyniamy się do cierpień zwierząt? O tym wszystkim będziemy dyskutować, oglądając filmy 23 sierpnia.

Sobota, 24 sierpnia – pokazy specjalne

W sobotę odbędzie się gala wręczenia nagród Kraków International Green Film Festival 2019. W miasteczku festiwalowym wciąż będą odbywać się pokazy. Zobaczymy tam filmy laureatów 1.edycji Festiwalu, a także głośny film z udziałem Leonardo di Caprio „Czy czeka nas koniec?”.

Niedziela, 25 sierpnia – pokazy laureatów

Ostatni dzień festiwalu to pokazy nagrodzonych filmów. W ciągu dnia w miasteczku festiwalowym odbędzie się festiwal kuchni wegańskiej i wegetariańskiej „Vege Fiesta!”.

comments powered by Disqus