Wraca temat nowej tężni w Nowej Hucie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po siedmiu latach od wygranej w budżecie obywatelskim tężnia solankowa przy ul. Padniewskiego, niedaleko Łąk Nowohuckich, ma szansę na realizację. Poprzednia próba zakończyła się niepowodzeniem.

Historia sięga 2017 roku, kiedy projekt zakładający utworzenie tężni w rejonie ul. Padniewskiego zwyciężył w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego. Po przygotowaniu całej potrzebnej dokumentacji budowa ruszyła w 2019 roku, ale nie udało się jej zakończyć. Firma zarzucała Zarządowi Zieleni Miejskiej m.in. utrudnianie realizacji zadania, stawianie nierealnych wymagań i naliczanie kar za ich niewykonanie oraz brak reakcji na składane skargi. Urzędnicy z kolei zarzucali wykonawcy prowadzenie budowy niezgodnie ze sztuką i projektem, nieodpowiadanie na wezwania i niestosowanie się do zapisów umowy.

Ostatecznie umowa została rozwiązana, ZZM przejął ponownie plac budowy, a sprawa trafiła do sądu. W ramach porozumienia sądowego wykonawca rozebrał to, co zdążył już zbudować.

– Sprawa w sądzie jest zakończona, jesteśmy rozliczeni z wykonawcą – mówi nam Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Sprawa rusza z miejsca

Przez kilka lat nic konkretnego się w tej sprawie nie działo. Urzędnicy tłumaczyli, że na wykonanie prac nie ma pieniędzy. – Przez dwa lata nie udało się pozyskać środków finansowych dla sfinansowania przedmiotowej inwestycji, dlatego też podjęto decyzję o odroczeniu jej realizacji – pisał w 2022 roku wiceprezydent Andrzej Kulig w odpowiedzi na interpelację radnego Michała Drewnickiego.

– Wnioskowaliśmy co roku o środki finansowe na ten cel. Teraz mamy zapewnione finansowanie, mamy aktualizację dokumentacji więc mogliśmy ogłosić przetarg na wykonanie prac – tłumaczy przedstawicielka ZZM.

– Oferty składać można do 6 maja do godz. 11.00. Mamy nadzieję, że po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu tym razem bez komplikacji uda się zrealizować wolę mieszkańców wyrażoną w Budżecie Obywatelskim – informuje dziś miejska jednostka na Facebooku.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny Nowa Huta