Wtorek trudnym dniem na kolei. Później duży krok do przodu [ZDJĘCIA]

Zdjęcia z poniedziałkowego przejazdu technicznego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek 2 lipca przez ok. 12 godzin żaden pociąg nie przejedzie pomiędzy Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem. Ale kiedy ruch zostanie wznowiony, pociągi pojadą nowymi estakadami, a nie dotychczasowym nasypem.

W połowie czerwca informowaliśmy o pomyślnie zakończonych testach nowych estakad między ulicami Kopernika, Grzegórzecką i Miodową oraz wiaduktów nad tymi ulicami. W poniedziałek na nowej konstrukcji odbył się przejazd techniczny, w którym uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– To milowy krok dla rozwoju kolei, nie tylko w Krakowie, ale także w regionie – podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami. – Na naszych oczach budowana jest nowa kolej w Krakowie, która w sposób znaczący wpłynie na rozwój transportowy i gospodarczy całego województwa – dodał.

Kolejne kroki

PKP PLK podaje, że na potrzeby budowy estakad wybrano do tej pory ok. 1500 ciężarówek ziemi, z której część wykorzystano przy budowie nasypów w innych miejscach. Zużyto 7500 m3 betonu i 910 ton stali. Nowy tor, o długości ok. 1,5 km, ułożono na 2,8 tys. ton tłucznia. Kolejarze deklarują też, że zastosowane technologie tłumiące drgania będą w stanie w znaczącym stopniu ograniczyć uciążliwość estakad dla sąsiadów.

Teraz kończy się bardzo istotny dla dalszych postępów etap inwestycji. Jeszcze w lipcu rozpocznie się rozbiórka nasypu kolejowego, po którym do tej pory poruszały się pociągi. W pierwszej kolejności zdemontowane zostaną tory, później robotnicy przystąpią do wywozu ziemi. Po usunięciu nasypu ruszy budowa wiaduktów i estakad pod pozostałe trzy tory w tym miejscu.

Połączenie we wtorek

By pociągi mogły zacząć kursować po nowym torze, trzeba połączyć go z dotychczasowym. Stanie się to na poszerzonym nasypie pomiędzy ulicą Miodową a mostem przez Wisłę.

– Trzeba zdemontować fragment starego toru i wybudować połączenie z nowym. Nowy tor musi przejść podbijanie i szlifowanie, trzeba też wykonać wszystkie potrzebne prace przy sieci trakcyjnej i urządzeniach sterowania ruchem – tłumaczy Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Ta cała operacja została zaplanowana na ok. 12 godzin. Od godz. 8 do ok. godz. 20 pociągi nie będą mogły kursować między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem. Utrudnienia dotkną zarówno pasażerów pociągów dalekobieżnych, jak i aglomeracyjnych. Przed podróżą należy dokładnie sprawdzić informacje o zmianach na stronach przewoźników.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki
comments powered by Disqus