Wycinanie drzew. Tabliczki informacyjne wystarczą?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radny PO Aleksander Miszalski zaproponował prezydentowi Majchrowskiemu, aby przed planowaną wycinką drzew w danej okolicy znalazły się tablice informacyjne. – Wraz z Łukaszem Sękiem proponujemy, aby tydzień przed wycinką umieszczać informacje o planowanych działaniach – mówi radny.

Mieszkańcy okolic, w których usuwane są drzewa, zazwyczaj nic nie wiedzą na temat tego, dlaczego rośliny muszą zniknąć z ich sąsiedztwa. A tłumaczenia robotników, którzy już je wycinają, są niewystarczające. Radny Miszalski chciałby, aby to się zmieniło.

Tablice i strona internetowa

– Na tablicach miałyby się znaleźć takie informacje jak to, kto jest odpowiedzialny za wycinkę, jaki jest jej powód oraz kto może odpowiedzieć na inne pytania – tłumaczy radny. Zdaniem samorządowca, okoliczni mieszkańcy nie byliby zaskoczeni widokiem ekip z piłami i mieliby czas na złożenie protestu.

Również w internecie miałaby powstać strona, na której znalazłyby się plany, wraz z mapką, gdzie można spodziewać się usuwania drzew. – Taka strona nie tylko dostarczałaby informacji mieszkańców, ale również pozwoli na lepszą kontrolę przez organizacje samorządowe zajmujące się ochroną środowiska – wyjaśnia Miszalski. Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa twierdzi, że radny nic nowego nie wymyślił. –  Już teraz trwają prace nad przygotowaniem mapy, na której mieszkańcy znajdą wykaz drzew usuwanych i nasadzanych na podstawie decyzji administracyjnych. Taki wykaz w postaci listy jest też na BIP, niemniej ma on być dopracowany i umieszczony w widocznym miejscu – dodaje urzędnik.

Będzie ekspert od drzew?

Urząd Miasta Krakowa szuka specjalistów, którzy będą w stanie fachowo ocenić, czy dane drzewo w jakikolwiek sposób może zagrażać danej inwestycji bądź elementowi infrastruktury. – W UMK od lat funkcjonuje zespół ekspertów w dziedzinie przyrody, który ocenia, czy dane drzewo, wobec którego toczy się postępowanie o wycinkę, musi być usunięte czy nie – tłumaczy Filip Szatanik. – Są to pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska, którzy wydają decyzje zezwalające lub odmowne na wycięcie drzew, oceniając uprzednio ich stan zdrowotny i kwestię ewentualnych zagrożeń.