Wyjątkowa okazja, by zwiedzić spalarnię śmieci

fot. Marek Marszałek

Jaki jest widok ze stanowiska operatora chwytaka, który do kotła za jednym razem wrzuca dwie tony śmieci? Jak wygląda „mózg” Ekospalarni czyli centralna dyspozytornia? Już w pierwszy weekend października będzie można na własne oczy zobaczyć jak funkcjonuje Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów.

Ekospalarnia, znajdująca się przy ul. Giedroycia 23 w Krakowie, będzie otwarta dla zwiedzających 1 i 2 października w godz. 10-16. W trakcie zorganizowanych wycieczek można będzie zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne. Dla wszystkich gości przygotowano dodatkowo wiele atrakcji – m.in. warsztaty ekologiczne dla najmłodszych, produkcję prądu siłą własnych mięśni i fotobudkę.

Rejestracja

Udział w dniach otwartych jest bezpłatny, ale zwiedzanie będzie możliwe tylko po wcześniejszej rejestracji. 25-osobowe grupy będą wchodzić na teren zakładu co 15 minut. Samo zwiedzanie potrwa ok. pół godziny. Jedna osoba będzie mogła zarezerwować maksymalnie cztery miejsca w grupie. Organizatorzy proszą o założenie obuwia na płaskim obcasie i wzięcie pod uwagę, że na trasie zwiedzania mogą znaleźć się wysokie schody. Szczegółowe informacje nt. rejestracji i warunków uczestnictwa znajdują się na stronie www.khk.krakow.pl, zakładka „Ekospalarnia”. Rejestracja rusza 20 września.

Bezpłatny autobus

Organizator dni otwartych nie gwarantuje miejsc parkingowych na terenie samego zakładu, zaś wokół Ekospalarni trwa budowa trasy S7, w związku z czym parkowanie wzdłuż ul. Giedroycia będzie niemożliwe. Najlepiej więc będzie skorzystać z bezpłatnego autobusu, który przywiezie uczestników pod same drzwi. Specjalny autobus oznaczony napisem EKOSPALARNIA, będzie odjeżdżać co pół godziny z placu Centralnego (róg Al. Andersa), od 9:30 do 15:30. Czas przejazdu to ok. 15 minut.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów jest największą inwestycją Krakowa z udziałem środków unijnych. Jest w stanie przekształcić 220 tys. ton śmieci rocznie i wyprodukować z nich energię elektryczną, odpowiadającą rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje oraz energię cieplną odpowiadającą zapotrzebowaniu co dziesiątego mieszkańca Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta