Wystawa, która pogodzi Wisłę i Cracovię

Wystawa "Z głową bez karabinu" w Muzeum AK fot. Muzeum AK

„Z głową bez karabinu” to nowa wystawa w Muzeum Armii Krajowej. Prezentuje ona powojenne dokonania AK-owców. Wśród żołnierzy byli konstruktorzy, wynalazcy, artyści i sportowcy. – Można powiedzieć, że na wystawie godzimy Wisłę i Cracovię – stwierdza w rozmowie z nami Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej.

Zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się, kto jest autorem trzech międzynarodowych norm ISO, kto rozpracował układ niemieckich rakiet V-2 oraz kto stworzył nowe założenia urbanistyczne peruwiańskiego miasta Chimbote. Wśród prezentowanych sylwetek znajdują się konstruktorzy, artyści, sportowcy i wynalazcy. Wystarczy wspomnieć tu o takich osobach jak Irena Kwiatkowska, Jan Nowak Jeziorański czy Marian Sigmund. W Muzeum można poznać życiorysy 27 żołnierzy i zobaczyć pamiątki z nimi związane – zestaw fajek Kazimierza Kumanieckiego, koło sterowe jachtu „Leonid Teliga”, przybory malarskie kolorysty Romana Hegera. Wystawę wzbogacają również archiwalne nagrania audiowizualne.

Cracovia i Wisła razem

Wyznaczono również specjalną przestrzeń wystawienniczą, w której prezentowane są pamiątki związane z Janem Reymanem i Tadeuszem Parpanem.

- Można powiedzieć, że na tej wystawie godzimy Wisłę z Cracovią – ocenia Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej. – Reyman i Parpan w czasie wojny grali wspólnie w jednej, krakowskiej drużynie – podkreśla w rozmowie z nami Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej.

Ekspozycję „Z głową bez karabinu” można zobaczyć do 31 sierpnia 2016 roku.