Wystawa monumentalnych rzeźb Ursuli von Rydingsvard w Muzeum Narodowym

Ursula von Rydingsvard, Pierwsza, YSPJonty Wilde fot. Dzięki uprzejmości Ursuli von Rydingsvard i Galerie Lelong & Co., Nowy Jork
6 listopada Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera wystawę Ursuli von Rydingsvard. Rzeźby będą prezentowane zarówno w muzealnej galerii, jak i na placu przed Gmachem Głównym.

Ekspozycja obejmie jedenaście rzeźb wykonanych z drewna cedrowego, jedenaście rysunków i jedną instalację wykonaną z gotowych przedmiotów.

Wystawa „Tylko sztuka” będzie reprezentatywnym przekrojem twórczości autorki – począwszy od pracy „Bez tytułu (Dziewięć stożków)”, którą stworzyła rok po ukończeniu studiów artystycznych na Columbia University w 1975 roku, aż do jej najnowszych  dzieł, takich jak „Norduna II” czy „Elegantka”.

Rzeźby będą prezentowane zarówno wewnątrz muzealnej galerii i na placu przed Gmachem Głównym.

Wystawa w MNK będzie drugą prezentacją sztuki Ursuli von Rydignsvard w Polsce. Pierwsza odbyła się w 1992 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Antyczne pojęcie wzniosłości

– Monumentalne rzeźby Ursuli von Rydingsvard przywołują antyczne pojęcie wzniosłości. Kiedy patrzymy na nie, umieszczone w parkach, na placach czy we wspaniałej architekturze amerykańskich budowli, zachwycają swoją dynamiczną formą. Świadczą o niesamowitej zdolności artystki do tworzenia poetyckich dzieł wykonanych z cedrowego drewna, naładowanych osobistym, emocjonalnym dotykiem – mówi kuratorka wystawy Eulalia Domanowska.

Impulsem do zorganizowania wystawy artystki w Polsce był pokaz sześciu rzeźb w świeżo odrestaurowanej przestrzeni publicznej Giardino della Marinaressa podczas 56. Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku.

– Ursula von Rydingsvard jest jedną z najbardziej znanych artystek w Stanach Zjednoczonych. Jej prace można spotkać w najważniejszych kolekcjach i miejscach sztuki, takich jak: nowojorskie Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, Madison Museum of Contemporary Art w  Wisconsin, National Gallery of Art w Waszyngtonie, San Francisco Museum of Modern Art, Whitney Museum of American Art, Park Rzeźby Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem i wielu innych ważnych instytucjach kultury i nauki. Znaczenie artystki wzrosło w ostatnich dwudziestu latach – podkreśla Domanowska.

Polskie związki

Wystawa Ursuli von Rydingsvard, mieszkającej i tworzącej w Nowym Jorku zostanie zaprezentowana polskiej publiczności również w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i  Łazienkach Królewskich. Jej współorganizatorami są Studio Ursuli von Rydingsvard w Nowym Jorku i Galeria Lelong.

– Sztuka Ursuli von Rydingsvard tym bardziej zasługuje na naszą uwagę, że autorka pochodzi z polsko-ukraińskiej rodziny, która w czasie drugiej wojny światowej została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, a następnie wybrała emigrację do Stanów Zjednoczonych. Ursula, z domu Karoliszyn, urodziła się w Deensen w Niemczech w 1942 roku. Rodzice pochodzili z Beskidu Żywieckiego. Przeżycia z dzieciństwa i kraj pochodzenia odcisnęły piętno emocjonalne na jej pracach. Wieże, drewniane misy, narzędzia, łopaty i ściany są echem rodzinnego dziedzictwa. Mimo, że nigdy nie mieszkała w Polsce, nadaje swoim rzeźbom polskie tytuły i czuje się związana z ojczyzną – mówi Eulalia Domanowska.

W swojej twórczości artystka czerpie inspiracje od twórców XX wieku takich jak Mark Rothko, Wassily Kandinsky, Sol LeWitt, Giacometti, Philip Guston.

Od początku swojej działalności artystycznej tworzy rzeźby z drewna cedrowego, a także z brązu i żywic poliuretanowych. Są one inspirowane naturą, sztuką pozaeuropejską – afrykańską, indiańską i duchem Środkowo-Wschodniej Europy.

Artystka ponadto zajmuje się rysunkiem tworzonym na ręcznie wyrabianym papierze abaka z dodatkiem włosów, jedwabi, koronek i innych materiałów.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystawy „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Informacje dodatkowe:

Realizacja wystawy Ursuli von Rydingsvard w Polsce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wystawa pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego.