Wystawy, koncerty i spotkania. Instytucje kultury świętują 700-lecie założenia Wilna

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W związku z jubileuszem 700-lecia Wilna krakowskie instytucje kultury przygotowały szereg wydarzeń, których celem jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego naszych sąsiadów.

– Na ten rok zaplanowaliśmy kilka wystaw, w tym duże ekspozycje w Muzeum Narodowym, MOCAK-u, Międzynarodowym Centrum Kultury, wymianę orkiestr, ale także sezon filmowy, sezon rezydencji literackich obydwu miast, które łączy także tytuł miast kreatywnych w dziedzinie literatury. To jest też podkreślenie partnerstwa Krakowa i Wilna. Partnerstwo to w sposób oficjalny realizujemy od 1991 roku, ale związki Kraków-Wilno mają przynajmniej siedem wieków historii – powiedział podczas konferencji prasowej dotyczącej sezonu litewskiego w Krakowie Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury. 

Jedno miasto – wiele opowieści

Kraków i Wilno to miasta partnerskie, dlatego też organizowane przez instytucje kultury wydarzenia mają nie tylko pokazać sztukę litewską w różnych wymiarach, ale także zacieśnić dotychczasowe więzi.

Pod koniec maja Muzeum Narodowe otworzy wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto - wiele opowieści” prezentująca wizerunek Wilna w pierwszej połowie XX wieku.

– Chcemy pokazać doświadczenie nowoczesności modernizmu w Wilnie z trzech perspektyw: polskiej, litewskiej i żydowskiej. Dlaczego jest to takie ważne? Ten rozdział historii sztuki Wilna był do tej pory pomijany, niedostatecznie zbadany i traktowany jako swego rodzaju przypis do znanej historii artystycznej Wilna, dotyczącej głównie czasów nowożytnych czy nawet średniowiecznych, a teraz, dzięki współpracy polsko-litewskiej, możemy się z tym problemem zmierzyć i spotkać te trzy punkty widzenia na temat okresu, który był bardzo trudny w relacjach polsko-litewskich – wyjaśnił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na ekspozycji znajdzie się niemal 300 obiektów. Będą to dzieła malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografie i filmy.

O fenomenie fotografii litewskiej

W obchody rocznicy 700-lecia Wilna, partnerskiego miasta Krakowa, włączy się także Międzynarodowe Centrum Kultury. W połowie czerwca zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę „Litwa. Dwa stulecia fotografii”, pierwszą tak obszerną prezentację fotografii litewskiej w Polsce.

Ekspozycja nakreśli szeroką panoramę zjawiska, poczynając od dziewiętnastowiecznych pionierów, przez dwudziestowiecznych klasyków gatunku, a kończąc na przedstawicielach najmłodszej generacji twórców.

– Przygotowujemy wystawę poświęconą retrospektywie fotografii litewskiej, od samego jej początku do czasów współczesnych. Pokażemy zarówno widoki Wilna Czechowicza, Bułhaka czy Rakauskasa, jak i również fotografię współczesną. Poprzez naszą wystawę będzie można przejść przez te ostatnie, prawie 200 lat obrazowania w fotografii, a fotografia jest w Litwie czymś wyjątkowym – zapowiedziała Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury.

Różne wymiary sztuki

Z kolei jesienią współczesna sztuka litewska zagości w MOCAK-u. Na wystawie „Try to make it real! But compare to what?” zaprezentowane zostaną różnorodne eksponaty m.in. instalacje oraz rzeźby, przybliżające wycinek sztuki litewskiej ostatnich 30 lat.

– To bardzo ważne przedsięwzięcie organizowane razem z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie – podkreśliła Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Akcent litewski będzie także obecny podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się już pod koniec maja, oraz Festiwalu Miłosza. Nie zabraknie też warsztatów z litewskimi ilustratorkami w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci. Wkrótce zaś zostanie otwarta wystawa malarstwa Ricardasa Bartkeviciusa i Piotra Jargusza „Patrz’5” przygotowana przez Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia”.

W sierpniu krakowianie i turyści będą mogli posłuchać wileńskiej Orkiestry św. Krzysztofa, która w ramach Nocy Cracovia Sacra wystąpi w kościele św. Katarzyny oraz w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich. Krakowscy muzycy zagoszczą w Wilnie wcześniej. W maju Capella Cracoviensis i Litewska Filharmonia Narodowa wystawią wspólnie operę Moniuszki „Halka”.