Z Kartą Krakowską jeździsz taniej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Ponad 190 tys. krakowian może korzystać z benefitów, jakie niesie ze sobą posiadanie Karty Krakowskiej Mieszkańca. Wymierne korzyści są odczuwalne przy zakupie biletów okresowych. Zaoszczędzić można nawet do 444 złotych w skali roku.

Z karty z Lajkonikiem korzysta obecnie 191 620 osób. Od sierpnia 2018 roku obowiązywała 20% obniżka cen biletów okresowych.

I tak na jedną linię płaciliśmy 37 złotych zamiast 46 zł. Przy bilecie ulgowym koszt zakupu wyniósł 18,50 zł zamiast 23 zł. Ulgowy bilet na dwie linie kosztował 26 zł, a normalny 52 zł. Bilet sieciowy na wszystkie linie potaniał z 89 na 72 złote. Bilet ulgowy na wszystkie linie kosztował 36 zł zamiast 44,50 zł.

Wymierne korzyści

Od maja 2019 roku jest jeszcze taniej. Bilet na jedną linię kosztuje 69 zł, ale posiadacze Karty Krakowskiej płacą 45 złotych. Bilet na dwie linie po zmianach kosztuje 89 zł, a z Kartą Krakowską – 58 zł. Bilet sieciowy to koszt 106 zł, ale dla mieszkańców korzystających ze zniżek 69 zł.

Jeśli więc kupujemy przez rok bilet miesięczny na wszystkie linie z Kartą Krakowską, zapłacimy nie jak do tej pory 1272 złote, tylko 828 zł – w portfelu zostaną więc 444 złote.

Użytkownicy biletu na dwie linie zaoszczędzą 369 złotych w skali roku. Natomiast osoby, które potrzebują wykupić przejazdy na tylko jedną linię autobusową, ze zniżkami przysługującymi płacącym podatki w Krakowie, będą mieć o 288 złotych więcej.

Dla przykładu. Czteroosobowa rodzina, której dzieci skończyły szkołę podstawową, poruszająca się po mieście regularnie przede wszystkim komunikacją miejską, może zaoszczędzić od 1152 zł do nawet 1776 złotych w skali roku.

Kto może skorzystać?

Z Karty Krakowskiej korzystać mogą osoby, które są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa. Wystarczy też rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Krakowa ze wskazaniem tegoż miasta, bez względu na to, czy osoby te osiągają dochód.

Do korzystania z karty uprawnione są także dzieci osób, o których mowa powyżej, w wieku do 18. roku życia.

comments powered by Disqus