Z ziemi włoskiej do Polski. Dziś rozpoczyna się festiwal Misteria Paschalia

Dziś rozpczynają się Misteria Paschalia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Dziś w Krakowie rozpoczyna się festiwal muzyki dawnej – Misteria Paschalia. To już szesnasta edycja wydarzenia.

Już za kilka godzin, bo o godzinie 19.00, festiwal zainauguruje koncert w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W jego trakcie usłyszymy dzieło włoskiego kompozytora barokowego Gaetana Veneziana „La Passione secondo Giovanni”. Następnie, o 22.00 w kościele św. Krzyża publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu „O dolce amor Yesu – laudy średniowieczne na Wielki Tydzień”.

Kierunek: Włochy

Okazji do muzycznych podróży na Półwysep Apeniński będzie sporo – w tym roku Misteria Paschalia są poświęcone muzyce włoskiej. W tym roku dyrektorem rezydentem jest dyrygent Antonio Florio.

– Największą trudność sprawiło to, że Włochy nigdy nie były jednolitą nacją. W związku z tym ciężko mówić o jednym programie, jednej szkole.  Ośrodków, w których powstawała muzyka było zawsze bardzo dużo, a ona sama często rozwijała się w zaskakujący sposób – mówi Antonio Florio.

Florio zapewnia, że w programie polskich wątków nie zabraknie. Podczas koncertów wystąpią m.in. Orkiestra Historyczna czy Capella Cracoviensis pod wodzą Jana Tomasza Adamusa.

– Misteria Paschalia to nie tylko koncerty, ale i spotkania merytoryczne, debaty, spotkania literackie. Festiwal bardzo urósł, jeśli chodzi o liczbę wydarzeń. Dla mnie ważne było, aby nie odbywał się w jednym miejscu. Chciałam, aby był grany szczególnie w kościołach – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w 16 lokalizacjach – w Kolegiacie św. Anny, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kościele św. Krzyża, Ice Kraków i Kopalni Soli „Wieliczka”. Pełny program dostępny na stronie www.misteriapaschalia.com.

Wtorkowy koncert pod znakiem zmian

Wiadomo już, że w programie wtorkowego koncertu „Arie i uwertury do Pasji Chrystusowej” nastąpią zmiany. Z powodu ostrego zapalenia krtani nie będzie mógł zaśpiewać kontratenor Filippo Mineccia. Zaproszenie na festiwal przyjęła kontralcistka Sonia Prina, która wystąpi w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej wraz z Orkiestrą Historyczną.

Na występ w Krakowie Sonia Prina wraz z Martyną Pastuszką, szefową artystyczną orkiestry przygotowały nowy program, oparty w dużej części na libretcie „Pasji” Pietra Metastasia, a wzbogacony o „Stabat Mater” Antonia Vivaldiego oraz instrumentalne utwory Johanna Georga Pisendela.

Artystki zdecydowały się nie powielać autorskiego pomysłu Filippa Mineccii  z szacunku dla długiej pracy śpiewaka nad przygotowaniem repertuaru i z nadzieją, że uda się go wykonać i zarejestrować w Krakowie w innym terminie.

Misteria Paschalia potrwa do 22 kwietnia.

comments powered by Disqus