Za dwa lata Małopolskie Centrum Nauki ma być gotowe. Umowa podpisana

Wizualizacja fot. Materiały prasowe

W urzędzie marszałkowskim podpisana została we wtorek umowa z wykonawcą Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Obiekt ma powstać w Czyżynach do lutego 2023 roku.

– To ważny dzień, długo wyczekiwany, który mam nadzieję rozpocznie sprawnie przeprowadzony proces budowy. Tak, żebyśmy za 25 miesięcy mogli się cieszyć z tego, że Małopolska i Kraków mają najnowocześniejsze w kraju centrum nauki – mówił wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Przyznał, że na etapie przygotowań pojawiało się sporo trudności, ale teraz – o ile epidemia nie przyniesie niespodzianek – cały proces powinien już przebiegać sprawnie. Cogiteon ma prawomocne pozwolenie na budowę, a wpis części pola wzlotów dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny nie wpływa na realizację prac.

Budowa i wyposażenie 

Podpisana umowa dotyczy prac budowlanych. Jak jednak tłumaczył dyrektor Cogiteonu Piotr Szymański, równocześnie rozpisywane są liczne zamówienia na przygotowanie i dostawę wyposażenia obiektu.

– Jesteśmy w trakcie sześciu przetargów. W tym miesiącu będzie składanie ofert na wykonanie prawie stu eksponatów podzielonych na pięć wystaw. Będziemy też realizować przetargi na wyposażenie laboratoriów czy sal konferencyjnych – zapowiedział dyrektor Szymański.

Tak też jest skonstruowana umowa z wykonawcą: określone pomieszczenia czy części budynku mają być gotowe wcześniej, by od razu, równocześnie z budową, Cogiteon zyskiwał swój docelowy wygląd i funkcjonalność. Założenie jest takie, by ten 25-miesięczny termin był okresem, w którym centrum powstanie już w całości.

Prace budowlane mają kosztować 172 mln zł. Całość, razem z wyposażeniem, to koszt ok. 242 mln zł.

Droga jednak od Stella-Sawickiego

Drogę do Małopolskiego Centrum Nauki wybuduje miasto. Ma być ona połączona z ul. Stella-Sawickiego, mniej więcej w miejscu, w którym obecnie poprowadzona jest droga z betonowych płyt. Ten pomysł spotkał się z krytyką ze strony mieszkańców, ale na razie nic nie wskazuje na to, by decyzje miały się zmienić. Obecnie jest przygotowywany wniosek o wydanie decyzji ZRID.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny