Za rok otwarcie Muzeum Czartoryskich. Wielki remont trwa

Pałac Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w Muzeum Narodowym będzie otwarcie Pałacu Czartoryskich. – To idealne zwieńczenie obchodzonego w przyszłym roku 140-lecia istnienia muzeum – podkreśla Andrzej Betlej, dyrektor instytucji. W budynku przy ul. św. Jana 19 trwają zaawansowane prace nad jego adaptacją do muzealnych potrzeb.

Swoje podwoje dla zwiedzających Muzeum Czartoryskich otworzy dokładnie za rok – 19 grudnia 2019.

Konserwacja trwa

W 2018 roku prace były związane głównie z przystosowaniem instalacji elektrycznych i sanitarnych do wymagań projektu ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wykończeniem w zakresie ścian i posadzek.

– Równolegle z pracami remontowo-budowlanymi trwa konserwacja muzealnych eksponatów. Jeżeli chodzi o ich liczbę, to przekroczyła już półmetek. W muzeum zobaczymy o wiele więcej obiektów niż przed 2010 rokiem – mówi Betlej.

Konserwacji poddano 226 obiektów i 37 zabytkowych ram, w tym obrazów, militariów, tkanin, zabytków rzemiosła artystycznego i papieru. Specjaliści zajęli się również badaniem tkanin i barwników. Wymieniali się również swoimi doświadczeniami z innymi naukowcami podczas wyjazdów studyjnych do Szwajcarii i Chin.

– Dzięki temu zmieniliśmy sposób konserwacji i montażu zabytkowych tkanin. Obecnie czekamy na wyniki badań próbek jedwabiu z chińskiego Jingzhou Conservation Institute, które przyczynią się do opracowania metody wzmocnienia zdegradowanej tkaniny jedwabiu – informuje Janusz Czop, główny konserwator MNK.

Digitalizacja i nowe logo

Wszystkie eksponaty są digitalizowane za pomocą specjalistycznego sprzętu fotograficznego. Muzeum Książąt Czartoryskich zyskało też nowe logo – zaprojektowane przez firmę Art Fm, która wygrała konkurs na projekt nowej ekspozycji aranżacji wnętrz Pałacu Czartoryskich. Logo, będące nowoczesną wersją herbu Pogoń Litewska, odnosi się do historii kolekcji i jego założycieli.

Koszt remontu i wyposażenia Muzeum Książąt Czartoryskich to ponad 51 mln zł. Środki pochodzą z programu POIIŚ i ministerstwa kultury.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus