“Zaczęło się w Krakowie. Pierwsza lata konspiracji”. Obchody 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza do swojej siedziby na nową wystawę czasową fot. NG/LoveKraków.pl
W piątek (27 września) w dniu obchodów 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza do swojej siedziby na nową wystawę czasową,  opowiadającą historię krakowskiej konspiracji. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Otwarcie wystawy zostanie poprzedzone spotkaniem na pl. Matejki o godz. 11:30 i spacerem historycznym, który wyruszy spod pomnika grunwaldzkiego. Prowadzony będzie przez Zespół Kuratorski Muzeum AK, przez historyczne lokalizacje związane z pierwszymi strukturami konspiracyjnymi na ziemiach polskich, powstałymi w ścisłym centrum okupowanego Krakowa.

Spacer zakończy się o godz. 13:30 na dziedzińcu Muzeum, przy ul. Wita Stwosza 12, gdzie jego uczestnicy i inni zebrani goście wezmą udział w zwiedzaniu kuratorskim, nowo otwartej wystawy, będącej drugą jej odsłoną.

Wystawa „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji. Odsłona druga” to przede wszystkim wyraz hołdu dla konspiratorów krakowskich Polskiego Państwa Podziemnego.

Uczestnikom zaprezentowane zostaną pamiątki związane z tematem, pochodzące zarówno ze zbiorów Muzeum AK, jak i wypożyczone z Muzeum Krakowa oraz archiwalne fotografie i dokumenty ze zbiorów: Muzeum AK, Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Historii Fotografii. Na wystawie znajdą się również piękne, współczesne fotografie tych miejsc, autorstwa krakowskiego fotografa Pawła Krzana oraz zebrane w jednym miejscu wszystkie plansze komiksu opowiadającego o działaniach OOB i ZWZ w latach 1939-1941. Narracja wystawy będzie uzupełniona o cytaty ze źródeł historycznych: relacji, wspomnień, pamiętników i dzienników.

comments powered by Disqus