Policjanci sprawdzają autokary

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na Małopolskim Dworcu Autobusowym trwa akcja „Bezpieczny Pasażer”. Marcin Fall, prezes MDA podkreśla, że to kontynuacja działań zapoczątkowanych w lipcu. Tym razem policjanci uświadamiają podróżujących, na co należy zwróci uwagę w czasie wyjazdu. Funkcjonariusze sprawdzają również pojazdy i stan trzeźwości kierujących.

Dla Falla bezpieczeństwo pasażerów jest priorytetem. – Przypominamy o takich rzeczach jak choćby ochrona swojego bagażu, pieniędzy czy dokumentów dla dobra podróżujących. Dodatkowo policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców – mówi prezes MDA.

Oprócz tego, funkcjonariusze z prewencji rozdają ulotki i informują o zasadach bezpieczeństwa. – Tłumaczą ludziom to, co przekazujemy w naszych materiałach informacyjnych. Przypominają również o obowiązkowym zapinaniu pasów – dodaje Fall.

Obecnie władze Małopolskich Dworców Autobusowych nie posiadają statystyk dotyczących incydentów związanych z pasażerami. Za to prezes Fall jest pewny innej rzeczy: – Pod względem technicznym, na naszym dworcu jest na pewno dobrze. Obserwujemy taką prawidłowość, że im lepszy dworzec, z lepszą infrastrukturą, tym lepszy sprzęt przewoźników oraz świadomość, że należy dbać o pasażerów i poprawiać jakość przewozów – uważa Marcin Fall.

Największe zagrożenia

Rodzice powinni pamiętać o wodzie dla dzieci – co jest kluczowe podczas upałów. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na to, czy nasze pociechy nie oddalają się zbytnio od nas. Należy podkreślić, że rzadko się zdarza, aby maluchy się gubiły.  – A nawet jeśli tak się zdarzy, to nasz monitoring jest w tym zakresie niezwodny. Sporym ułatwieniem są też kąciki dla dzieci, które pozwalają w jednym miejscu je wszystkie zgromadzić – informuje Marcin Fall.

Sporym problemem są złodzieje. Tu jednak na pomoc przychodzi również system kamer oraz policjanci. – Z roku na rok spada liczba kieszonkowców, ale wiadomo, że powinniśmy być czujni. Również, gdyby walizka zginęła, bardzo szybko ją znajdziemy – dodaje prezes MDA.