Zadowoleni z ciepłej wody z kranu

Ponad 400 wywiadów z użytkownikami ciepłej wody z MPEC-u przeprowadzili pracownicy TNS Polska. Wyniki? 97% przepytanych jest zadowolona z ciepłej wody, a 96% z nich poleciłoby innym taki system podgrzewanej wody.

– Sondaż pokazuje, że wymiana systemu pozyskiwania ciepłej wody spełnia oczekiwania niemal wszystkich mieszkańców budynków objętych badaniem. Krakowianie pozytywnie ocenili przebieg inwestycji, terminowość, rzetelność i jakość wykonania. Są także bardzo zadowoleni z wody podgrzewanej ciepłem sieciowym – mówi Renata Krężel, rzecznik prasowy MPEC.

Oceniona została także tzw. uciążliwość zmiany pieców gazowych. 89% uważa, że nie, ale to, co najbardziej przeszkadzało, był hałas w trakcie prac. Jednak ich efekty i przebieg zadowoliły ponad 80% osób.

Według użytkowników MPEC-u, największymi zaletami ciepłej wody z sieci są: komfort i wygoda użytkowania, bezpieczeństwo, pewność dostaw, właściwa i stała temperatura czy krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kurka.

– Wyniki badań pokazują jednoznacznie, że wymiana piecyków gazowych na centralną ciepłą wodę użytkową jest szybka, prosta i bezproblemowa, a jej korzyści wymierne - stwierdza przedstawicielka miejskiej jednostki.

Program „Ciepło dla Krakowa” rozpoczął się w 2004 roku od likwidacji piecyków gazowych w dwóch budynkach. Do tej pory sposób podgrzewania wody został zmieniony w 12 tysiącach mieszkań.

Są inne możliwości

W Krakowie jest 781 km sieci ciepłowniczej. Podłączonych jest do niej ok. 70 proc. mieszkańców. Nie wszyscy więc mogą mieć ciepłą wodę z MPEC. Podstawowym i niezbędnym warunkiem jest dokonanie podłączenia do miejskiej sieci budynków wielorodzinnych. – Ciężko też stwierdzić, jaki jest koszt wymiany źródła ciepłej wody – mówi Renata Krężel. – Chcemy zawsze jak najmniej ingerować w mieszkania lokatorów i do każdego budynku jest opracowywany plan.

Dla osób chcących mieć ciepłą wodę bez wykorzystywania gazu bądź energii elektrycznej, a nie ma szans, że budynek, w którym mieszkają nie zostanie podłączony do miejskiej sieci, może również wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie do zakupu kolektorów słonecznych. Na ten cel na lata 2010-2015  zostało przeznaczone ponad 67 mln złotych. NFOŚiGW zobowiązuje się do zapłaty 45% całości za kolektory słoneczne.