Zajrzyj do Huty i odwiedź Rynek Podziemny

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Muzeum Krakowa zachęca mieszkańców do udziału w dwóch wydarzeniach. Już w ten weekend możecie zajrzeć do Huty, a w przyszłym tygodniu wziąż udział w "urodzinowym przyjęciu" Rynku Podziemnego.

W piątek rozpocznie się kolejna edycja „Zajrzyj do Huty”. Wydarzenie potrwa przez cały weekend, a na liście miejsc, które możecie odwiedzić, znalazły się m.in. dworek Matejki w Krzesławicach, klasztor w Sanktuarium Krzyża Świętego, Podziemna Nowa Huta. Sporo ciekawych propozycji przygotowały również Muzeum Nowej Huty i Nowohuckie Centrum Kultury.

– Przez trzy dni, zupełnie na luzie, niespiesznie i przede wszystkim z profesjonalnymi przewodnikami będziecie mogli poznać historię i dziedzictwo Nowej Huty. Przed wami kilka dni pełnych warsztatów, spacerów, wykładów i debat. Otworzymy dla Was niedostępne na co dzień miejsca. Odtajnimy sekrety sprzed wieków, skrywane przez dworki i pałace z obrzeży Nowej Huty. Pasjonaci Nowej Huty przedstawią Wam „swoją” dzielnicę – zachęca do udziału Kinga Śliwa z Muzeum Krakowa.

Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Rynek Podziemny ma 10 lat

To przyjęcie urodzinowe potrwa od 24 do 27 września. W tym roku jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów oddział Muzeum Krakowa świętuje 10. urodziny. Chodzi oczywiście o Rynek Podziemny, który od otwarcia w 2010 roku odwiedziło prawie 3,5 miliona osób.

– Przygotowaliśmy specjalne oprowadzania, warsztaty dla dzieci o dawnych grach i zabawach, a także okraszone barwnymi anegdotami spacery po mieście – wymienia Anna Kandzior-Zug z Muzeum Krakowa.

Na część zajęć obowiązuje rezerwacja miejsc (info@muzeumkrakowa.pl). Szczegóły dostępne na stronie Muzeum Krakowa.

Ciemna strona Krakowa

Co w programie? Najmłodsi krakowianie będą mieli okazję odwiedzić salonik średniowiecznych zabaw, a ci trochę starsi będą mogli przyjrzeć się bliżej zabytkom prezentowanym na wystawie w Podziemiach Rynku. W piątek, 25 września, zaplanowano specjalne oprowadzanie, które przybliży tajniki zachowanych reliktów archeologicznych.

Natomiast w sobotę, 26 września, mieszkańcy będą mogli wybrać się na spacer „Zabawy dorosłych w dawnym (i nie tylko) Krakowie”. Szynki, zamtuzy, lupanary, łaźnie to podejrzane miejsca, w których można było spotkać szemrane towarzystwo: „rozmaitej maści hultajów, łaziebników i dziewki wszeteczne”.

– Podczas tradycyjnego zwiedzania Krakowa nie opowiada się o tych miejscach, ale specjalna okazja, jaką są urodziny Rynku Podziemnego, są dobrym momentem do opowiedzenia o ciemniejszej, ale bardzo barwnej historii Krakowa. Podczas spaceru po Starym Mieście i Kleparzu oprócz opowiastek historycznych będzie i czas na zdradzenie tajemnic i anegdot z nocnego życia współczesnego Krakowa – zapowiada Kandzior-Zug.

Urodzinowe spotkanie zakończy spacer dla dzieci „Zabawy i rozrywki w dawnym Krakowie”. Czy po Rynku chadzały wielbłądy? Gdzie się odbyła najwspanialsza uczta w historii Krakowa? Co to były maszkary i dlaczego tak chętnie je oglądano? Urodzinowy spacer będzie wiódł szlakiem zabawy i świętowania.

– Dowiemy się, co było źródłem radości dawnych mieszkańców Krakowa – zarówno tych dużych, jak i małych, oraz odwiedzimy miejsca, w których niegdyś się bawiono, bardziej i mniej poważnie – zachęca przedstawicielka Muzeum Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta
comments powered by Disqus