Zakaz palenia węglem w pięciu gminach? Kraków utorował drogę

fot. Krzysztof Kalinowski

Krzeszowice, Oświęcim, Rabka-Zdrój, Tarnów oraz Skawina – to gminnym, które chcą na swoim terenie ograniczyć stosowania paliw stałych (przede wszystkim węgla).

Przedstawiciele pięciu samorządów dyskutowali proponowane zapisy projektów uchwał podczas spotkania z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem.

Kraków pokazał, co robić

– Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku pokazuje, że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu – stwierdził polityk.

Przypomnijmy, że jednym z zadań władz województwa (określonego w programie ochrony powietrza) jest opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych.

Gotowe są już wstępne propozycje: do końca 2022 roku obowiązek wymiany pozaklasowych pieców na węgiel i drewno, od 1 stycznia zakaz instalacji nowych pieców na węgiel, a do końca 2029 roku konieczność likwidacji wszystkich urządzeń węglowych.

Skawina walczy ze smogiem

Radni Skawiny w 2019 roku podjęli uchwałę intencyjną ws. opracowania lokalnych przepisów antysmogowych
Radni Skawiny w 2019 roku podjęli uchwałę intencyjną ws. opracowania lokalnych przepisów antysmogowych

Jak mówi wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg, radni podkrakowskiej miejscowości już w marcu 2019 roku podjęli uchwałę intencyjną w sprawie opracowania lokalnych przepisów antysmogowych.

– Fakt, że samorząd wojewódzki opracowuje jednolite zasady dla lokalnych uchwał antysmogowych jest zatem dla nas dużym ułatwieniem: możemy być na przykład pewni, że podjęte przez nas zobowiązania będą zgodne z przepisami wojewódzkimi, krajowymi i unijnymi – zaznacza Ożóg.