Zakochaj się w Płaszowie: historia pisana na nowo

Kolejna dzielnica Krakowa odkrywa swoje nowe oblicze. Zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat zmieniły Płaszów nie do poznania. Zapoczątkowało je rosnące zainteresowanie inwestorów, a dodatkowo napędzały - hojne dofinansowania na rewitalizację okolicy. Co czeka obecnych i przyszłych płaszowian w nadchodzących latach? I dlaczego warto tu zamieszkać?

Od placu budowy do prestiżowego punktu na mapie miasta

- Wszystko zaczęło się od dostrzeżenia potencjału tego miejsca i towarzyszących mu szeroko zakrojonych planów rewitalizacji: parków, przestrzeni publicznych, infrastruktury komunikacyjnej oraz obiektów mieszkalnych - mówi Paulina Chmielewska, Operations Director w Nexity, jednego z inwestorów, który zlokalizował na Małym Płaszowie, przy ul. Myśliwskiej 68 swoje osiedle City Vibe. - Zarówno miasto, jak i prywatni inwestorzy podjęli się rozbiórek nieatrakcyjnych już biurowców czy starych hal magazynowych. Zrekultywowano również tysiące metrów kwadratowych terenów zielonych, czego sztandarowym przykładem stały się kultowe już wśród krakowian Bagry.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu i dofinansowaniu miasta, do 2021 roku Zalew Bagry został pełnoprawnym, rozbudowanym centrum rekreacyjnym z nowoczesną infrastrukturą wypoczynkową. Znajdziemy tu deptaki, przystanie żeglarskie i promenady; możemy popływać żaglówką, posurfować i spróbować Stand-Up-Paddle. Nad zbiornik dotrzemy łatwo autem, rowerem lub komunikacją miejską.

Optymalne połączenie z całym miastem

Także prywatni inwestorzy dostrzegli w Płaszowie potencjał. Powodów było wiele, choć przeważyła dogodna lokalizacja obszaru i optymalne połączenia drogowe, pozwalające m.in. na szybki dojazd do innych części Krakowa lub wyjazd obwodnicą S7 przez Węzeł Bieżanów-Prokocim na autostradę A4.

Komunikację z pozostałymi częściami stolicy Małopolski ułatwia także transport publiczny (pętla MPK, 5 linii tramwajowych, 10 autobusowych) oraz miejska inwestycja z 2019 roku, Mały Płaszów Park&Ride na prawie 170 pojazdów*. Z kolei wydajny, rozbudowany system ścieżek rowerowych połączony jest z VeloMałopolska.

Osiedle City Vibe zachęca infrastrukturą, ofertą mieszkań oraz lokalizacją

- Zainteresowanie osiedlem City Vibe przekroczyło nasze oczekiwania, choć trzeba przyznać, że są ku temu wyraźne powody. Proponujemy tu mieszkania o zróżnicowanym wyposażeniu, metrażu i standardzie, obliczone na potrzeby młodej rodziny z dziećmi, ale także singla, biznesmena czy artysty. Zupełnie nowym rozwiązaniem, które oferuje Nexity, jest wybór jednego z trzech wariantów mieszkania. W ten sposób, każdy zainteresowany dopasuje do siebie najbardziej dogodny układ mieszkania, osiągając większą liczbę pokoi w tym samym metrażu lub bardziej komfortową przestrzeń łącząc salon z aneksem kuchennym tłumaczy Marta Skarżyńska, Marketing & Product Director, Nexity Polska.

Mieszkańcy City Vibe będą mieli do dyspozycji udogodnienia, które umożliwią im spędzanie wolnego czasu w aktywny sposób. Na obszarze osiedla zaprojektowano boisko do siatkówki i siłownię pod gołym niebem oraz place zabaw dla najmłodszych, a także ściankę kreatywną. W strefie parkowej będzie można odpocząć nad uroczym jeziorkiem z plażą. Nie zabraknie tu również lokali usługowych.

City Vibe rośnie w oczach

- Realizację osiedla City Vibe rozpoczęliśmy w 2020 roku od robót rozbiórkowych starych hal magazynowych. Budowa pierwszego etapu - Street Culture wystartowała w marcu 2021 r. Realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem co oznacza, że jeszcze w tym roku budynek zostanie oddany do użytkowania. Generalnym wykonawcą pierwszego etapu jest Erbud SA – czołowa firma budowlana  w Polsce, posiadająca wieloletnie doświadczenie i wiele prestiżowych projektów na koncie. W pierwszym kwartale 2022 r.  rozpoczniemy prace nad kolejnym etapem osiedla – City Spot. Dobra jakość prac i wysokie tempo robót przekonały nas, aby kontynuować współpracę z firmą Erbud SA, która będzie również wykonawcą drugiego etapu – wyjaśnia Rafał Winkiel, Technical Director, Nexity Polska.

Nauka, praca, zakupy i odpoczynek w bliskiej okolicy

W bezpośredniej okolicy znajdują się przedszkole i szkoła podstawowa - odpowiednio 150 i 250 metrów od granic inwestycji. Z kolei od najbliższej uczelni, Akademii im. Frycza-Modrzewskiego, mieszkającego tu studenta dzielić będzie zaledwie 9 minut podróży tramwajem (przystanek Rzebika).

Dobra lokalizacja pozwala odciąć się od zgiełku miasta, jednocześnie uczestnicząc w jego życiu. Z osiedla City Vibe nie jest daleko, aby skorzystać z oferty kulturalnej, znajdującej się w Krakowie – słynny MOCAK czy Cricoteka, a także liczne oddziały Muzeum Narodowego to tylko niektóre z tego rodzaju punktów na mapie miasta.

Położenie osiedla pozwala na szybki dojazd do pracy komunikacją miejską, bez konieczności przesiadania się. Przykładowo, centrum biznesowe The Park oddalone jest od City Vibe zaledwie 1,6 km (do 25 minut pieszo), można również przejechać jeden przystanek tramwajem. Z kolei przejazd do centrów biurowych Ocean Office Park i Enterprise Park trwa jedynie 6 minut (trzy przystanki tramwajowe).

W pobliżu inwestycji znajdują się liczne sklepy, paczkomaty i centra usługowe. Kwadrans jazdy rowerem będzie dzielić mieszkańców od modnych galerii handlowych, setek drogerii i butików w Galerii Kazimierz, Bonarce oraz centrum M1.

Łatwo dostępne są parki (Park Lasówka, Park Rzeczny) i place zabaw, a przy ul. Myśliwskiej od także od marca do października korzystać można dodatkowo z boiska wielofunkcyjnego. Spacerom i wycieczkom rowerowym sprzyja ponadto bliskość wałów wiślanych. Opiekunowie czworonogów ucieszą się z ogrodzonego wybiegu dla psów przy końcu ulicy.

City Vibe doskonale wpisuje się we współczesną historię Płaszowa – miejsca nowoczesnego, przestrzeni spotkań i odpoczynku.

O Nexity:

Grupa Nexity to pierwszy dostawca kompleksowych usług na rynku nieruchomości we Francji, w Polsce działający od 2011 roku. Oferuje szeroki zakres doradztwa i ekspertyz, produktów, świadczeń oraz rozwiązań. Od ponad 40 lat buduje i zarządza nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi we Francji, a także na a terenie innych krajów Europy, m.in. Włoch, Niemiec i Portugalii.  Nexity w Polsce ma obecnie w ofercie sprzedaży mieszkania w Warszawie, Krakowie oraz Poznaniu.

 

* https://ztp.krakow.pl/parkuj-i-jedz/parkingi-pr/pr-maly-plaszow