Zakrzówek. Najwięcej mandatów za picie alkoholu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Policjanci nie podają konkretnych statystyk mandatów karnych, które nałożyli od czasu objęcia zalewu szczególnym nadzorem. Wiadomo tylko, że najczęściej kary dosięgają tych, którzy piją alkohol i łamią przepisy ruchu drogowego.

W wakacje w rejon Zakrzówka zostali skierowani policjanci prewencji, z komisariatu wodnego, wydziału ruchu drogowego i dzielnicowi. Mają pilnować bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów, na przykład zakazu kąpieli. Policjanci nie przymykają też oczu na inne wykroczenia i przestępstwa.

– W lipcu najczęściej mandaty nakładane były za spożywanie alkoholu, łamanie przepisów ruchu drogowego (w pobliżu obowiązuje zakaz ruchu w obu kierunkach) i kąpiel w miejscu niedozwolonym – wylicza Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

– Osoby naruszające zakaz kąpieli to w 90 procentach osoby dorosłe, głównie w sile wieku, a nawet seniorzy – podkreśla oficer. Gdy patrol policji wypatrzył taką osobę, informował o tym załogę łodzi, która podpływała do delikwenta.

Ogólnie zachowanie ludzi na terenie Zakrzówka było traktowane indywidualnie. Jak mówi Sebastian Gleń, policjant podejmując interwencje oceniał zachowanie i stopień szkodliwości osoby popełniającej wykroczenie i na tej podstawie pouczał lub nakładał mandat.

– Osoby, które w sposób rażący nie stosowały się do obowiązujących przepisów, były karane mandatem, w pozostałych przypadkach stosowano pouczenia – dodaje.

Za łamanie zakazu kąpieli można dostać mandat w wysokości 250 zł, za niedostosowanie się do znaku zakazu ruchu w obu kierunkach 500 zł, a za picie alkoholu w miejscu publicznym – 100 złotych. Co do alkoholu, to warto jeszcze wspomnieć, że mundurowi zatrzymali kilku nietrzeźwych kierowców.

Straż miejska wspierała

Teren wokół Zakrzówka jest też codziennie kontrolowany przez strażników miejskich. Zwracają uwagę przebywających na terenie osób, że wchodząc na zabezpieczoną część zalewu robią to na własną odpowiedzialność.

– Funkcjonariusze reagują na wszelkie wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących porządku i czystości na terenie zalewu – informuje Edyta Ćwiklik, rzecznik prasowy straży miejskiej.

Podejmowane na Zakrzówku interwencje dotyczą głównie nieprawidłowo zaparkowanych samochodów przy ul. Wyłom. Od 1 czerwca do 18 lipca strażnicy ujawnili 211 wykroczeń w związku z nieprawidłowym parkowaniem i nieprzestrzeganiem znaku zakazu ruchu.

– Straż miejska nałożyła 106 mandatów karnych na kwotę 10 250 zł, pouczyła 104 kierowców i skierowała jeden wniosek o ukaranie do sądu – dodaje rzecznik.

 

Współpraca: Alina Prokopenko

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus