Zakrzówek. Roszczenia na blisko 116 mln zł czekają w sądach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

City Park żąda od miasta odszkodowania w wysokości blisko 109 mln złotych, jednak proces w tej sprawie jeszcze nie ruszył. W kolejce czekają też osoby prywatne, które chcą od miasta w sumie prawie 7 mln złotych.

Niemal trzy lata temu rada miasta ustanowiła na Zakrzówku użytek ekologiczny obejmujący 18 hektarów pomiędzy ul. Wyłom a św. Jacka. To otworzyło drogę właścicielom działek do starania się o odszkodowania. Z tego prawa skorzystało 12 podmiotów.

10 wniosków zostało rozpatrzonych negatywnie. Zgodnie z prawem, decyzje te były niezaskarżalne. Oznacza to, że wnioskodawcy mieli 30 dni na wniesienie powództwa do sądu powszechnego. Z tej możliwości skorzystało sześć osób i jedna spółka.

Co z najważniejszym procesem?

Tą spółką jest właśnie City Park. Pozew wpłynął do sądu 3 lutego, jednak do tej pory nie został wyznaczony termin początku procesu. Pod koniec sierpnia odbyło się tylko posiedzenie. – Trwają czynności wstępne w tej sprawie – mówi Joanna Specjał z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

– Nie należy przesądzać, jakie będzie rozstrzygnięcie. Na pewno mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową w skali kraju, gdzie na terenie, który jest objęty planem miejscowym, który przewiduje zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, równocześnie została podjęta uchwała o ustanowieniu użytku ekologicznego. To sąd będzie musiał teraz rozstrzygnąć, w jakim stopniu wpływa to na wartość nieruchomości – mówił w marcu tego roku zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk.

Reszta czeka

Roszczenia osób prywatnych wahają się od 25 tysięcy złotych do 5 milionów – co daje w sumie ok. 7 mln złotych. Tyle tylko że większość spraw jest w fazie początkowej, która polega na wymianie pism. Tylko w jednej z nich zapadł nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, do której sprzeciw złożyło miasto.

Na decyzje dotyczące wypłaty odszkodowania za ustanowienie użytku ekologicznego czekają jeszcze dwie osoby, których roszczenia wynoszą po ponad 1,2 mln złotych.

Zestawienie wniosków, jakie wpłynęły do magistratu
Zestawienie wniosków, jakie wpłynęły do magistratu

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki