Zamieszkaj u Szymborskiej. Rusza nabór do programu rezydencji literackich

Wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nabór do dwóch projektów rezydencjalnych. Wybrani przez fundację twórcy przez miesiąc będą mieli do dyspozycji mieszkanie noblistki.

Chodzi o drugą edycję Rezydencji Literackich i pierwszą odsłonę projektu Rezydencji poetyckich. Zainteresowani swoje zgłoszenia mogą przesyłać do 23 stycznia.

Mieszkanie przy ul. Piastowskiej, do którego Szymborska przeprowadziła się po otrzymaniu Nagrody Nobla, przeszło gruntowny remont.

W salonie został zachowany pierwotny wystrój wraz z meblami należącymi do poetki. Pozostałe pomieszczenia zostały odnowione i urządzone na nowo. Ściany sypialni są ozdobione rękopisami noblistki, reprodukowanymi w powiększeniu.

Mieszkanie zarządzane przez Fundację Wisławy Szymborskiej jest udostępniane nie tylko pisarzom, poetom czy tłumaczom, ale również osobom, które nie zajmują się pisaniem, a interesują twórczością poetki.

Pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy otrzymują stypendium, a mieszkanie noblistki mają do dyspozycji przez miesiąc.

Wybrani przez fundację twórcy otrzymują również dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej. Fundacja organizuje również ich spotkanie autorskie w Krakowie.

W pierwszej edycji projektu rezydentami byli Joanna Ostrowska i Andrzej Titkow.

Rezydencje poetyckie

Fundacja Szymborskiej i Jerzy Pietrkiewicz Educational Foundation ogłosiły również nabór do projektu Rezydencji poetyckich na 2022 rok.

– W ramach projektu na czterotygodniowy pobyt rezydencjalny w Krakowie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej zostaną zaproszone dwie osoby. Program Rezydencji Poetyckich skierowany jest do poetów i poetek z Polski i z zagranicy posiadających polskie obywatelstwo i/lub polskie pochodzenie – informuje fundacja.

Laureaci programu Rezydencji poetyckich w czasie pobytu w Krakowie będą mogli realizować projekt poetycki, którego zarys przedstawią w zgłoszeniu.

Informacje o programach, szczegółowe regulaminy oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie mieszkanieszymborskiej.pl.

comments powered by Disqus