Zamkną ulicę na Ruczaju. Powstanie pod nią tunel Trasy Łagiewnickiej [MAPA]

Ulica Rostworowskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Od poniedziałku 13 maja ulica Rostworowskiego zostanie całkowicie zamknięta dla kierowców i pieszych. Powodem jest kolejny etap budowy Trasy Łagiewnickiej.

Pierwsze zmiany w rejonie ulicy Rostworowskiego zostały wprowadzone już w miniony poniedziałek. Dotyczyły jednak tylko skrzyżowania z ulicą Kobierzyńską i nie spowodowały dużych utrudnień dla kierowców i pieszych.

Teraz mieszkańców czeka kolejny krok: całkowite zamknięcie ulicy Rostworowskiego, od skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego aż do końca, wraz z fragmentami ulic Ruczaj i Pszczelnej.

Ulicą Kobierzyńską będzie można jeździć tylko na wprost. Zmieni się dojazd do osiedli i na parking przy kościele. Spore utrudnienia czekają pieszych, którzy będą musieli okrążać teren budowy osiedlowymi chodnikami, nadrabiając sporo drogi. Zobacz mapę:

Wszystko to ma związek z budową Trasy Łagiewnickiej, która docelowo ma przebiegać pod ulicą Rostworowskiego. Dotychczasowa ulica musi najpierw zostać całkowicie rozebrana, następnie wykonawca zajmie się przełożeniem podziemnych instalacji.

Później przyjdzie czas na budowę tunelu: w pierwszej kolejności powstaną ściany boczne, później strop. – Dopiero później, co samo w sobie trwa dość długo, rozpoczną się prace związane z odtworzeniem układu drogowego nad tunelem – zapowiada Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Zła wiadomość jest taka, że opisane powyżej ograniczenia w ruchu będą obowiązywać praktycznie do końca inwestycji, a więc do końca przyszłego roku.

Na razie nie otworzą

Istotne jest również to, że z nowego tunelu nie zostanie wybrana ziemia. Nie będzie on ukończony i oddany do użytku aż do planowanej na kolejne lata (ale jeszcze bez określonych jasno terminów) budowy Trasy Pychowickiej.

W praktyce więc głównym ciągiem Trasy Łagiewnickiej kierowcy będą na razie mogli dojechać od Kurdwanowa przez Łagiewniki w rejon ulic Ruczaj i Pszczelnej, a tam wjadą już na odtworzony w zmienionej formie układ drogowy ulicy Rostworowskiego, na powierzchni.

Dopiero w ramach budowy Trasy Pychowickiej nowa arteria przetnie ulicę Grota-Roweckiego i linię tramwajową na Ruczaj. W ramach tej inwestycji skorygowany będzie tylko układ skrzyżowania w miejscu połączenia z ulicą Rostworowskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus