Zasmakuj w literaturze

Biblioteka przy Rajskiej zaprasza na kolejną odsłonę akcji Książka i Róża fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Dziś rozpoczyna się 18. edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Wydarzenie potrwa do 28 kwietnia. W programie jak zawsze spotkania autorskie, kiermasz książek, gra miejska czy warsztaty scrapbookingowe.

Inauguracja „Książki i Róży” odbędzie się już dziś (23 kwietnia) o 15.00 na Dworcu Głównym. Do Wieliczki odjedzie pociąg pełen róż i książek. Akcja ma zachęcić mieszkańców i turystów do czytania w podróży.

Lektura ze smakiem

Każdego roku, w inicjatywie propagującej czytelnictwo, biorą udział księgarnie, biblioteki i inne instytucje kultury w Małopolsce. W tym roku motywem przewodnim jest „Książka ze smakiem” – pod takim hasłem Wojewódzka Biblioteka Publiczna przygotowała program wydarzeń.

Gościem specjalnym będzie dobrze znana krakowianom i nie tylko Ewa Wachowicz – restauratorka, producentka, autorka wielu książek kulinarnych. To dopiero początek – co nieco o literackiej kuchni opowie Daria Ładocha, a uczestnicy warsztatów scrapbookingu będą mieli okazję ozdobić osobiste, kulinarne notatki.

O swoich kulinarnych doświadczeniach, w trakcie slajdowiska Klubu Podróżników Śródziemie, opowie Elżbieta Tomczyk-Miczka – autorka 13 przewodników po regionie  i twórczyni Małopolskiej Trasy Smakoszy. Natomiast podczas Krakowskiego Czwartku Kryminalnego odbędzie się rozmowa z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi o ich fascynacjach kulinarno-kryminalnych.

Codziennie w godzinach 15.00–17.00 na ulicach Krakowa będzie można „spotkać” Lotną Czytelnię – tym razem dla czytelników przygotowano smakowite niespodzianki.

Znajdź sobie książkę

W tym roku biblioteka przy Rajskiej wraz z Wydawnictwem Znak przygotowała grę miejską Znajdź sobie książkę. W zaprzyjaźnionych księgarniach na terenie Krakowa 26 kwietnia zostaną ukryte koperty z kuponami na nagrody. Cała zabawa polega na tym, aby znaleźć kopertę i w piątkowy wieczór w Artetece WBP wymienić ją na nagrody.

Marsz na kiermasz

Przez cały weekend na placu św. Marii Magdaleny potrwa Krakowski Kiermasz Książki. Każdy będzie mógł znaleźć tu prawdziwe literackie perełki, m.in. trudno dostępne w regularnym obiegu książki. Podczas wydarzenia zaprezentują się antykwariaty Hulaj Pole i PiBook, Suszek i 451 stopni, Świat w Tunelu i Szafa Pełna Książek, anglojęzyczny American Bookstore oraz bukiniści z Hali Targowej i placu Nowego. Nie zabraknie specjalnego stoiska Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Przez cały czas trwania kiermaszu najmłodsi czytelnicy będą mogli spędzić czas w dziecięcym kąciku czytelniczym czy wziąć udział w grze terenowej. W sobotę o 15.00 rozpocznie się czytanie krakowskich legend, a w niedzielę od 13.00 do 15.00 potrwają otwarte warsztaty komiksowe i spotkanie autorskie z Katarzyną Paw. Kiermasz będzie czynny w godzinach od 10.00 do 15.00.

Z Katalonii do Małopolski

Inspiracją do organizowania Małopolskiej Dni Książki „Książka i Róża” było katalońskie święto San Jordi. W jego trakcie mężczyźni obdarowywali kobiety różami, upamiętniającymi krew smoka zabitego przez św. Jerzego – patrona Katalonii. Kobiety odwdzięczały się podarunkiem – a tym były właśnie książki.

Na początku święto było obchodzone w krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia 1995 roku dzień ten został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich i tym samym wydarzenie zyskało międzynarodową popularność.

Program wydarzenia

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

23 kwietnia (wtorek)

15.00 - Inauguracja akcji w Kolejach Małopolskich,

15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem

24 kwietnia (środa)

19.00 - Klub Podróżników Śródziemie – edycja specjalna: Elżbieta Tomczyk-Miczka

15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem

17.30 – 19.30 - Scrappbooking z książką kucharską

25 kwietnia (czwartek)

18.00 - Krakowski Czwartek Kryminalny: Małgorzata i Michał Kuźmińscy

15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem

26 kwietnia (piątek)

Gra miejska #ZnajdźSobieKsiążkę

15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem

18.00 - Spotkanie z Ewą Wachowicz

27 kwietnia (sobota)

10.00 – 18.00 - Kiermasz na Placu św. Marii Magdaleny

13.00 – 15.00 - warsztaty kulinarne z Darią Ładochą

15.00 – 17.00 - spacer „Literackie smaki Krakowa”

15.00 – 17.00 - Lotna czytelnia ze smakiem

28 kwietnia (niedziela)

15.00 – 16.00 - Drugie Życie Książki

10.00 – 18.00 - Kiermasz na Placu św. Marii Magdaleny

12.00 – 14.00 - Lotna czytelnia

comments powered by Disqus