Zatańczą opowieść o „Damie z gronostajem”

Z baletem Cracovia Danza ponownie będzie można się spotkać w różnych miejscach Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Trwają przygotowania do spektaklu „La Fortuna. Dama z łasiczką”. To pierwsza wiosenna premiera baletu Cracovia Danza. To jednak nie koniec propozycji miejskiego baletu, a tancerzy będzie można spotkać nawet w Ogrodzie Botanicznym UJ.

Balet wychodzi poza mury – ta myśl po raz kolejny przyświeca Cracovii Danzy. Z miejskim baletem krakowianie będą mogli się spotkać zarówno na scenach instytucji kultury, jak i w ramach happeningów. W ubiegłym roku zespół uczestniczył w blisko 500 wydarzeniach, które zgromadziły ponad 70 tys. widzów.

– Nasz balet liczy 12 tancerzy. To dla nas duże wyzwanie, ale i szansa, aby stać się unikatowym zespołem. Wymagania sprawiają, że nasze kwalifikacje są coraz wyższe, dzięki czemu możemy realizować style i techniki taneczne w szerokim stylu – ocenia Romana Agnel, założycielka i szefowa Baletu Cracovia Danza.

Pierwsza okazja do spotkania w tym roku z Cracovią Danzą już w najbliższy wtorek, 25 lutego. Na deskach Teatru Variete balet wraz z Trupą Komedianty zaprezentuje spektakl „Karnawał Arlekinów” w ramach XI Dni Komedii Dell’Arte.

Polonez i Wesoła

Balet zajmuje się promocją polskich tańców, a przede wszystkim poloneza. Nie bez powodu – zespół chce, aby taniec został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Polonez jako polski taniec narodowy miałby stać się kolejnym po krakowskim szopkarstwie wpisem na wspomnianej liście.

Oprócz tego zespół ma również w planach przeprowadzkę na zakupioną przez miasto Wesołą. Dyrektor Romana Agnel poinformowała, że balet zaproponował, aby przy Kopernika powstało Krakowskie Centrum Tańca i Baletu.

Miasto chce utworzyć przy Kopernika kulturalną dzielnicę. To właśnie tu, w jednym z budynków, będzie się mieścić główna siedziba Biblioteki Kraków.

– Rozważamy propozycję Baletu Cracovia Danza. Budynek będziemy się starali dostosować do potrzeb Baletu Cracovia Danza. Kluczowa jest tu kwestia przestrzeni, a tej zespół potrzebuje dużo, a także tego, co uda się w tych budynkach zrobić – wyjaśnia Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury UMK.

Więcej >>> Miejski balet zatańczy na Wesołej?

Na fali kolekcji Czartoryskich

Natomiast już 24 marca na deskach Teatru Variete balet zaprezentuje spektakl „La Fortuna. Dama z łasiczką”. Przedstawienie będzie opowieścią o sportretowanej przez Leonarda da Vinci Cecylii Gallerani.

– Tym przedstawieniem chcemy towarzyszyć w zainteresowaniu dziełem Leonarda da Vinci – mówi Romana Agnel.

To nie jedyny spektakl związany z Krakowem. 5 maja balet zaprezentuje „Od poloneza do mazura”, będący podróżą do XIX wieku. Tancerze zaprezentują polskie tańce salonowe w pełnej krasie. Natomiast w czerwcu krakowianie po raz kolejny będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie „Pan Twardowski. Ale bajka!” nawiązujący do znanej legendy.

W lipcu tradycyjnie odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tym razem będzie nosiła tytuł Żywioły. Od 19 do 26 lipca w naszym mieście będą gościć mistrzowie tańca z Europy i Azji. Festiwalowe pokazy będzie można oglądać jak zawsze w przestrzeni różnych krakowskich zabytków.

Balet w plenerze

Taneczne pokazy Cracovii Danzy zaplanowano również w plenerze. W tym roku cykl happeningów zyskał podtytuł „Natura”. Spotkania z tańcem będą się odbywały w ogrodach Krakowa.

– Temat natury był obecny od wieków w tańcu i muzyce. Zabierzemy krakowian do Ogrodu Botanicznego UJ czy Ogrodu Profesorskiego. Nasz cykl zainaugurujemy 24 kwietnia pod Wawelem, u stóp renesansowego ogrodu królowej Bony – mówi Agnieszka Malatyńska, impresario Baletu Cracovia Danza.

Jesienią balet ma zamiar wystawić rekonstrukcję zapomnianego baletu „Kozacy, czyli zezwolenie wymuszone” Antoniego Harta. Spektakl będzie miał swoją premierę w październiku, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

News will be here