Na liście obiektów, które znalazły się na liście Programu Inwestycji Dworcowych, znalazł się jeden z budynków w Krakowie – na stacji Bieżanów.
To druga edycja realizowanego z rządowych środków programu. W jej ramach zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych prawie 200 obiektów w różnych rejonach kraju. Część zadań została już zakończona, część jest na etapie projektowania lub prac budowlanych.
Ogłoszona w ostatnich dniach lista nowej edycji programu obejmuje ponad 300 dworców, w tym 150 na liście podstawowej. Ponad 130 z tego całego zbioru to obiekty zabytkowe. Szacowana wartość prac to 4,4 mld zł.
Zgodnie z oficjalnymi komunikatami, podczas wyboru brane pod uwagę były takie kryteria, jak wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu czy komplementarność z innymi inwestycjami infrastrukturalnymi.
Jeden z Krakowa
Na liście podstawowej znalazł się XIX-wieczny budynek dworca na stacji Kraków Bieżanów, przy ul. Stacyjnej. Obiekt, w którym kiedyś mieściła się poczekalnia, kasa i restauracja, od wielu lat niszczeje. Pasażerów witają odrapane ściany, zasłonięte okna i bazgroły na elewacji.
We wcześniejszych latach spółka PKP SA tłumaczyła, że dworzec z kasami nie był już potrzebny, natomiast nie było zainteresowania ze strony komercyjnych inwestorów, którzy mogliby wynająć obiekt.
Od tego czasu w najbliższym sąsiedztwie dworca sporo zdążyło się już zmienić. W ramach inwestycji PKP PLK wybudowano nowe, wyższe perony z zadaszeniami, dotychczasowa kładka została częściowo zastąpiona przejściem podziemnym wyposażonym w windy. Dobudowany został dodatkowy tor, a czas podróży do centrum Krakowa się skrócił.
Teraz zmienić ma się także budynek dworca. Kolejarze nie podają jednak na razie szczegółów co do zakresu prac planowanych w Bieżanowie ani tego, czego dokładnie można się spodziewać w wyremontowanym obiekcie. – Druga edycja Programu Inwestycji Dworcowych została ogłoszona kilka dni temu, w związku z czym na tę chwilę nie mamy możliwości przekazać tego rodzaju informacji o konkretnych inwestycjach ujętych na liście – stwierdza Michał Stilger z PKP SA.
Ze stacji Kraków Bieżanów, według danych Urzędu Transportu Kolejowego, korzystało w 2022 roku ok. 200-300 pasażerów dziennie. Można założyć, że wraz z zakończeniem modernizacji linii kolejowej, poprawą oferty i wprowadzeniem biletu metropolitalnego liczby te będą wzrastać – pytanie tylko, czy do wystarczającego poziomu, by odnowiony dworzec faktycznie zyskał nowe życie.
Co jeszcze?
Na liście podstawowej znalazły się jeszcze następujące lokalizacje w Małopolsce: Andrychów, Dulowa, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Podłęże, Tarnów Mościce i Trzebinia. Na liście rezerwowej, oprócz dworca przy stacji Kraków Bonarka, widnieją także: Balin, Biały Dunajec, Bukowno, Jaroszowiec Olkuski, Leńcze, Łowczówek Pleśna, Stronie, Stryszów, Sucha Beskidzka, Wola Rzędzińska i Wolbrom.