Ze ścieżką na Zakopiańskiej mogą nie zdążyć w tym roku

Ścieżka wzdłuż ulicy Wadowickiej powstała w 2015 roku i czeka na kontynuację fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Długa historia budowy ścieżki wzdłuż ulicy Zakopiańskiej ciągle nie może doczekać się pozytywnego finału. Inwestycja jest wpisana do tegorocznego budżetu, ale nie ma pewności, czy uda się ją w tym roku zrealizować. Dwie inne inwestycje rowerowe również stoją pod znakiem zapytania.

Ścieżka łącząca ulicę Zakopiańską z rondem Matecznego miała pierwotnie powstać w 2014 roku. Od początku jednak przy jej przygotowaniu pojawiały się problemy: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu trzykrotnie rozpisywał przetarg i z różnych powodów nie udawało się go rozstrzygnąć – powodem był albo brak oferentów, albo zbyt wysoka kwota zaproponowana przez wykonawców.

Ostatecznie zadanie podzielono na dwa etapy. Ścieżkę od ronda do skrzyżowania Wadowickiej z Brożka zbudowano w minionym roku, a fragment wzdłuż Zakopiańskiej (do skrzyżowania ze Zbrojarzy) został zaplanowany w budżecie na 2016.

Nie ma pewności

Ciągle jednak trwa przygotowywanie projektu, a co za tym idzie, nie można wybrać wykonawcy prac. Urzędnicy przyznają, że tegoroczny termin może być zagrożony. – Wykonanie robót jest uzależnione od wielu czynników, m.in. terminu złożenia dokumentacji i wyniku postępowania przetargowego. Dlatego na dzień dzisiejszy trudno jest powiedzieć czy ścieżka powstanie w tym roku czy też nie – mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. Na razie jednak miejska jednostka jako termin realizacji zadania wskazuje październik i listopad tego roku.

Kocmyrzowska i Opolska bez ofert

To nie jedyne inwestycje rowerowe, których realizacja może przesunąć się na kolejny rok. Zgodnie z zapisami budżetu, w tym roku miał powstać 550-metrowy odcinek wzdłuż ul. Kocmyrzowskiej (od ulicy Obrońców Krzyża do Bulwarowej) i 1600-metrowy wzdłuż Opolskiej (od Weissa do Sosnowieckiej). – Przetargi się już odbyły, lecz nikt nie złożył oferty – mówi Michał Pyclik. W tym tygodniu mają zostać ogłoszone ponownie, ale czasu do końca roku na realizację prac jest już coraz mniej.

Na stronie ZIKiT można już natomiast zobaczyć mapy innej inwestycji, na którą bardzo czekają krakowscy rowerzyści. Ścieżka rowerowa będzie przebiegać wzdłuż ulicy Kamieńskiego i będzie połączona z jednej strony z ulicą Wielicką, a z drugiej – z okolicami hotelu Forum, gdzie planowana jest kładka pieszo-rowerowa łącząca Kazimierz z Ludwinowem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus