Zieleń w miejsce muralu Silva Rerum?

Jaka przyszłość czeka mural Silva Rerum? fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Nowy mural w miejscu Silva Rerum albo odnowa kilku wybranych jego fragmentów i zazielenienie muru oporowego Wzgórza Lasoty. Czy tak w przyszłości zmieni się dobrze znany krakowianom widok przy al. Powstańców Śląskich?

O zabezpieczeniu i odnowie znanego muralu mówiło się od dłuższego czasu. W 2019 roku mural Silva Rerum miał doczekać się renowacji. W planach było odnowienie kilku wybranych fragmentów słynnego dzieła, które powstało w 2007 roku z okazji 750-lecia lokacji Krakowa. Tak się jednak nie stało.

– Chcemy odnowić mural, ale to skomplikowany proces – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Tomasz Kubik z Fundacji Silva Rerum odpowiedzialnej za stworzenie muralu. – W tym roku mieliśmy zacząć działać w tej sprawie, ale na pewno wpłynie na to pandemia koronawirusa. Chcemy stworzyć nowy mural albo odrestaurować kilka fragmentów Silva Rerum i dodać nowy lay out. Miasto ma pomysł, by ścianę pokryła winorośl, a najciekawsze fragmenty zostały odnowione – dodaje.

Będzie zielono?

Wspomniana koncepcja dotyczy zazielenienia muru oporowego wokół Wzgórza Lasoty przy al. Powstańców Śląskich. Jednak Zarząd Zieleni Miejskiej nie zaplanował w najbliższym czasie takiego zadania.

– Uważamy, że zazielenienie muru oporowego jest lepszym pomysłem niż renowacja muralu. W założeniu działania z zakresu street artu mają charakter efemeryczny, happeningowy i tymczasowy. Ponadto ulegają naturalnej degradacji wraz ze zmianą tkanki miejskiej oraz przestrzeni publicznej. Zgodnie z ideą tego typu działań site specific w miejscu zniszczonych murali powstają nowe realizacje, które wpisują się w aktualne konteksty przestrzenne lub tematyczne – tłumaczy stanowisko miasta w tej sprawie Dariusz Nowak, rzecznik prasowy magistratu.

Wydział ds. turystyki w ostatnich latach zlecał mycie muralu, ostatni raz w 2018 roku. Później nie pozwalał na to zły stan techniczny dzieła, a jego odnowa nie należała do kompetencji miasta.

W 2019 roku pojawił się projekt odnowy Silva Rerum w ramach budżetu obywatelskiego. Miasto w trakcie jego weryfikacji prowadziło rozmowy z autorami muralu.

– Podczas spotkania, które odbyło się w czerwcu 2019, autorzy wyrazili zdziwienie, że projekt BO zakładający renowację dzieła został złożony bez ich wiedzy. Nie wyrazili zgody na jego renowację. Uzgodniono, że najlepszym rozwiązaniem będzie zazielenienie muru oporowego Wzgórza Lasoty przy al. Powstańców Śląskich – podsumowuje Nowak.

Historia Krakowa w jednym miejscu

Mural ma 5 m wysokości i 90 m długości. Nazwa Silva Rerum (łac. las rzeczy) odwołuje się do starej tradycji przekazywania wiedzy. Niegdyś w Polsce w specjalnych skrzyniach o nazwie „silva rerum” gromadzono m.in. ważne dokumenty. Sam mural w założeniu miał być również źródłem wielu cennych informacji – udało się na nim zawrzeć ponad 100 lat dziejów naszego miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze