Zielone projekty małe i duże

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Projekty dotyczące zieleni i ochrony środowiska w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego ustąpiły miejsca jedynie infrastrukturze. Nie miały sobie za to równych jeżeli chodzi o liczbę oddanych głosów.

W 2018 roku mieszkańcy Krakowa zgłosili 129 „zielonych zadań”, to stanowiło 19 procent wszystkich projektów. Więcej, 173 wnioski i 26 procent, uzbierała infrastruktura – tak wynika z raportu z ewaluacji BO.  

Zieleń i ochrona środowiska nie miała sobie za to równych w głosowaniu – mieszkańcy Krakowa oddali na różne projekty w tej kategorii 33 procent głosów. Projekty najczęściej popierały osoby w wieku 25–34 lat, które najliczniej przyznawały im trzy punkty – najwyższe możliwe poparcie. Mowa o mieszkańcach, którzy założyli rodziny i mają lub niedługo będą mieć dzieci.

 

– Potrzebujemy miejsc do wyjścia na spacer, krótkiego odpoczynku – mówi nam pani Alicja z Dębnik, którą spotkaliśmy na spacerze z 2-letnim synem Leonem.  

W ubiegłym roku sporym zainteresowaniem cieszył się ogólnomiejski projekt „Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy”. Przewiduje on powstanie w każdej z 18 dzielnic Krakowa tak zwanej zielonej ściany, czyli konstrukcji, porośniętej roślinami o wysokiej zdolności absorpcji zanieczyszczeń powietrza.    

Inny interesujący projektu z zakresu zieleni został wybrany przez mieszkańców Starego Miasta i jest już zrealizowany. Mowa o „Krakowskiej Złotej Rybce”, czyli zarybieniu stawu na Plantach Krakowskich rybami parkowymi i ogrodowymi, łatwo odnajdującymi się w środowisku stawów i sadzawek.  

Zwycięskie dzielnicowe projekty dotyczyły m.in:

– zwiększenia zasobów zieleni w centrum (Dzielnica I Stare Miasto),  

– przygotowania rabat odstraszających kleszcze i komary (Dzielnica III Prądnik Czerwony),  

– posadzenia dodatkowych krzewów lub drzew dźwiękochłonnych w parku Kościuszki (Dzielnica IV Prądnik Biały),  

– rewitalizacji placu Axentowicza wraz ze skwerem (Dzielnica V Krowodrza),  

– zagospodarowania skweru im. Juliusza Lea (Dzielnica VI Bronowice),  

– posadzenia drzew i krzewów wzdłuż ulicy Kapelanka i w innych miejscach dzielnicy (Dzielnica VIII Dębniki),  

– stworzenie parku w Łagiewnikach (Dzielnica IX Łagiewniki–Borek Fałęcki),

– ustawienia 25 donic z antysmogową roślinnością (Dzielnica XI Podgórze Duchackie),  

– rewitalizacji zieleni w parku Aleksandry (Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim),  

– stworzenia zielonego skweru przy ulicy Lipskiej (Dzielnica XIII Podgórze),  

– stworzenia parku przed SP nr 155 (Dzielnica XIV Czyżyny),   – nasadzeń lawendy na Plantach Bieńczyckich (Dzielnica XVI Bieńczyce).

comments powered by Disqus