Zielone światło dla budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach

Centrum Muzyki stanie się siedzibą m.in. Filharmonii Krakowskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Coraz bliżej powstania Centrum Muzyki. We wtorek miasto i województwo podpisały umowę w sprawie zamiany działek, co jest konieczne do rozpoczęcia planowanej od lat inwestycji. Przy ul. Skrzatów do 2024 roku ma powstać kompleks,  w którym znajdzie się miejsce dla Filharmonii Krakowskiej, Capelli Cracoviensis czy Sinfonietty Cracovii.

Koszt całego projektu szacuje się na ok. 265 mln zł. Dzięki wspomnianej umowie, miasto stanie się współwłaścicielem terenu na którym powstanie Centrum Muzyki. Chodzi o miejsce pomiędzy bulwarem Kurlandzkim, nasypem kolejowym i terenem Akademii Muzycznej.

W zamian za to, województwo pozyska prawa własności działek przewidzianych pod Centrum Nauki Cogiteon w rejonie al. Bora-Komorowskiego.

Siedziba na miarę XXI wieku

Już niedługo, bo z początkiem grudnia, dowiemy się,  jak będzie wyglądać muzyczny kompleks przy brzegu Wisły. W przyszłym tygodniu jury będzie obradować, który z projektów złożonych w ramach konkursu architektonicznego, zostanie w przyszłości zrealizowany.

– Wpłynęło ponad 30 projektów, jury wybierze najlepsze z nich, które staną się podstawą do rozmów z wykonawcą – przyznał podczas konferencji prasowej Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. – Do tej pory Filharmonia mieściła się w wynajętym od kurii budynku przy ul. Zwierzynieckiej 1. A my potrzebujemy siedziby na miarę XXI wieku – przyznał Jacek Krupa.

Komisja będzie zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby bryła wkomponowała się w otoczenie – w tym zaplanowany w sąsiedztwie kompleks Akademii Muzycznej. Zwycięski projekt  otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł.

– Podpisana umowa umożliwia przystąpienie do projektowania i tworzeniu parku przy ul. Skrzatów, który powstanie na ponad 5-hektarowym terenie po konsultacjach społecznych – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

To właśnie ten teren miasto pozyskało w 2017 roku od Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie. Konsultacje zaplanowano po ogłoszeniu wyników konkursu. Jego realizacja będzie związana z powstawaniem Centrum Muzyki.

Nauka na tak

Jeżeli chodzi o Cogiteon, to we wnętrzach planowanego przy Al. Bora-Komorowskiego budynku znajdzie się miejsce nie tylko dla wystaw czasowych i stałych, ale również przestrzeń do prowadzenia warsztatów i zajęć oraz laboratoria. W otoczeniu budynku powstanie również park z przestrzenią rekreacyjno-warsztatowo-widowiskową. 

Jak informuje Piotr Koziarz z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, obiekt będzie czynny od połowy 2022 roku.

Tak będzie wyglądało Małopolskie Centrum Nauki:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus