Zjedz zupę i pomóż zmieniać miasto

fot. pixabay.com

W kwietniu w Ambasadzie Krakowian odbędzie się druga edycja Krakowskiej Zupy. Jest to cykl spotkań mający na celu finansowanie ciekawych, społecznie pożytecznych inicjatyw. Podczas pierwszej edycji udało nam się zebrać 800 zł, które zdobyła inicjatywa Na Rogu Dekerta. Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń.

Pierwsza edycja Krakowskiej Zupy odbyła się w styczniu. – Goście zjedli pyszną zupę i zagłosowali na wybrane przez siebie projekty dotyczące poprawy jakości życia w Krakowie – opisują organizatorzy. W kwietniu będzie kolejna okazja do wspólnego posiłku, a tym samym wsparcia krakowskich, obywatelskich inicjatyw. Zgłoszenia można składać do 31 marca poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Ambasady Krakowian.

Z różnych dziedzin

Tematyka projektów jest bardzo szeroka. – Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich, którzy chcą polepszyć życie w Krakowie, a ich pomysły mogą przyczynić się pozytywnie dla szerokiego grona odbiorców – czytamy w zaproszeniu. Podczas I edycji zgromadzono ponad 800 zł, które trafiły następnie do zwycięskiego projektu parku motyli Na Rogu Dekerta. Na wydarzeniu prezentowały się również: Festiwal Otwarte Mieszkania, Zatrzymaj się w Alei Róż oraz pomysł darmowych warsztatów animacji dla dzieci i dorosłych Anny Mrożek.

Pomysł z Ameryki

Krakowska Zupa powstała z inspiracji oddolnymi działaniami w amerykańskim Detroit, gdzie po zapaści całego systemu miejskiego brakowało nowych inicjatyw mieszkańców, a co za tym idzie, społecznego ruchu odnowy mało zamieszkanych terenów. Detroit Soup pojawiło się po raz pierwszy w 2010 roku. Od tego czasu odbyły się 144 spotkania, wybrano 144 projekty, które wsparto 130 tysiącami dolarów. Spośród wybranych projektów aż 31 przyznało, że bez tego dofinansowania ich inicjatywa nie miałaby możliwości rozwoju.

Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Krakowian, wyjątkowe miejsce przy ul. Stolarskiej 6/9, które prowadzi organizacja non-profit oferując przestrzeń spotkań, dyskusji i działania dla wszystkich aktywnych i kreatywnych mieszkańców naszego miasta. Każdy może tu przyjść, aby dołączyć do istniejących projektów lub rozpocząć własny. Ambasada utrzymuje się samodzielnie, współpracując z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i udostępniając przestrzeń komercyjną, a także funkcjonując jako coworking.