Znamy laureatów Boskiej Komedii. TR Warszawa rządzi w Krakowie

Spektakl "Cząstki kobiety" najlepszym przedstawieniem Boskiej Komedii fot. Natalia Kabanow (mat.prasowe festiwalu Boska Komedia)
14 grudnia poznaliśmy werdykt 12. edycji festiwalu Boska Komedia. Najlepszym przedstawieniem zostały „Cząstki kobiety” Kornéla Mundruczó z TR Warszawa. Nagrodą honorową festiwalu został wyróżniony Jerzy Stuhr.

10 dni, 32 spektakle – w tym 11 w konkursie Inferno, 11 w sekcji Paradiso i 10 w Purgatorio. Tak w liczbach prezentuje się tegoroczna edycja Boskiej Komedii, która w sobotni wieczór przeszła do historii.

Werdykt festiwalu został ogłoszony podczas gali w Teatrze Słowackiego.  Jury przyznało łącznie 11 nagród. Wydarzeniu towarzyszył pokaz mody „Wybieg Wyspiański” w reż. Marcina Chlandy. Publiczność miała okazję zobaczyć stroje inspirowane twórczością i myślą Stanisława Wyspiańskiego.

Warszawa rządzi na krakowskiej scenie księga

Grand prix festiwalu i 50 tys. zł otrzymał spektakl „Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó z TR Warszawa. Grająca w spektaklu aktorka Justyna Wasilewska została wybrana najlepszą aktorką Boskiej Komedii. To nie koniec wyróżnień dla TR Warszawa. Towarzyszący Wasilewskiej w przedstawieniu Dobromir Dymecki został wyróżniony nagrodą aktorską.

–  „Cząstki kobiety” to przedstawienie z niezwykłym tekstem, pełne maestrii w formie i  aktorstwie najwyższej próby.  Widz obserwuje fascynującą ewolucję od grania przed kamerą do bardziej tradycyjnego grania scenicznego,  przemieszczanie się publiczności nie narusza przedstawienia, a przeciwnie, buduje postaci i unikalną akcję. Przedstawienie porusza tematy, którymi żyje współczesne polskie społeczeństwo, przybliża niezwykle silne postaci kobiet i ich społeczne role – uzasadnia swój werdykt jury, w skład którego wchodzili Mark Yeoman, Kristina Savickiene, Stefanie Carp, Qian Cheng, Dries Douibi i Glyn Roberts.

Borczuch znów doceniony

Już po raz drugi wyróżnienie „Boskiej” został Michał Borczuch – tym razem za sztukę „Kino moralnego niepokoju”. W 2016 roku Borczuch otrzymał grand prix festiwalu za spektakl „Wszystko o mojej matce”, który zrealizował w Łaźni Nowej.

Grający w jego przedstawieniach aktor Krzysztof Zarzecki został uznany za najlepszego aktora. Aktorsko jury wyróżniło także Oksanę Czerkaszynę za rolę w spektaklu „Lwów nie oddamy”.  Nagroda za najlepszą scenografię trafiła do Mirka Kaczmarka, którą widzowie mogą zobaczyć w spektaklu „Trojanki”.

Nagrody zespołowe otrzymali autorzy muzyki i multimediów do spektaklu „Inni ludzie”. Jury przyznało dwie nagrody specjalne: jedną dla spektaklu „Rewolucja, której nie było” – za siłę wyrazu przedstawienia, a drugą spektaklowi „Kobiety objaśniają mi świat” – za ducha aktywizmu.

Wyróżnienie dla Jerzego Stuhra

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy przyznano nagrodę honorową, będącą formą podziękowania za wkład w rozwój polskiego życia teatralnego. W tym roku laureatem został Jerzy Stuhr.



News will be here