Znamy laureatów ważnej literackiej nagrody

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
41 twórców otrzyma finansowe wsparcie na realizację swoich projektów wydawniczych. Wiele z nich ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Nagrodzeni mogą również liczyć na wsparcie promocyjne i medialne w kolejnych etapach życia książki.

Wśród laureatów znaleźli się m.in. Ewa Lipska, Magdalena Heydel, Przemysław Dębowski, Wojciech Nowak czy Maciej Rożeń. Twórców zgłosiło do konkursu 26 wydawnictw. Na 59 zgłoszenia 43 zostały rozpatrzone pozytywnie.

Kto otrzymał dofinansowanie?

Operatorem KMLU jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. – Jednym z celów naszych działań jest wspieranie różnorodności literackiego życia w Krakowie. To wyjątkowy ekosystem, w którym współistnieją rozmaite zawody i instytucje: od pisarzy, pisarek i twórców, twórczyń, przez wydawnictwa i drukarnie, aż po księgarnie i biblioteki – mówi Izabela Helbin, dyrektor KBF.

Dofinansowanie uzyskały wydawnictwa z ugruntowaną pozycją na rynku książki - m.in. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Grupa Wydawnicza Foksal czy Wydawnictwo Literackie - jak i wydawcy prezentujący nowe zjawiska w polskiej literaturze. Na tej liście znalazły się Wydawnictwo Nisza, Officyna, KONTENT czy Wydawnictwo Od Do.

W 2019 roku pod patronatem KMLU ukazało się ponad 40 publikacji, w tym nagrodzona Paszportem Polityki 2019 „Zimowla” Dominiki Słowik (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), wyróżniony Nagrodą O!Lśnienia 2020 zbiór opowiadań Barbary Sadurskiej „Mapa” (Wydawnictwo Nisza), najnowszy tom poezji Adama Zagajewskiego „Prawdziwe życie” (Wydawnictwo a5), zbiór wierszy Zuzanny Ginczanki „Poezje zebrane” (Wydawnictwo Marginesy) czy „Jeden dobry dzień” Romy Ligockiej (Wydawnictwo Literackie).

comments powered by Disqus