Znany festiwal bez dotacji ministerstwa kultury. Organizatorzy apelują o pomoc

Festiwal Literatury dla Dzieci fot. Dawid Prząda/materiały Festiwalu Literatury dla

To już piąta edycja największego w Europie Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jego kolejna odsłona już w listopadzie w Krakowie i Gdańsku. Tym razem organizatorzy apelują o wsparcie. Okazało się, że wydarzenie po raz pierwszy w swojej 5-letniej historii nie otrzymało dotacji z ministerstwa kultury.

– Wspierają nas samorządy miejskie w Krakowie i Gdańsku. Jednak aby festiwal był co najmniej równie okazały jak w poprzednich latach, musimy posiłkować się kampanią crowdfundingową na portalu PolakPotrafi.pl – mówi Łukasz Dębski, prezes Fundacji Burza Mózgów.

Aby zrealizować wszystkie przedsięwzięcia, potrzeba 40 tys. zł. Środki są potrzebne przede wszystkim na przeprowadzenie konkursu i gali, podczas której wręczona zostanie Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego.

– Zbieramy też fundusze na gry miejskie, które są dosyć kosztowne, a z drugiej strony bardzo popularne. Oprócz tego, potrzebne są pieniądze na pasmo spotkań literackich z autorami w obu miastach. Akcja rozpoczęła się 10 września, a my przygotowaliśmy dla naszych darczyńców blisko 800 nagród m.in. książki z autografami, oryginały ilustracji czy wejściówki na rozmaite imprezy – apeluje Dębski.

Do tej pory wydarzenie odbywało się w czterech miastach – Kraków, Gdańsk, Warszawa i Poznań. Ze względu na brak dotacji, zrezygnowano z edycji poznańskiej.

Festiwal można wesprzeć >>> TUTAJ

Start w Warszawie, finał w Krakowie i Gdańsku

W tym roku Festiwal Literatury dla Dzieci rozpoczął się w maju w Warszawie i był związany z kolejną edycją Targów Książki. W Krakowie i Gdańsku tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo jesienią.

– Istotna jest dla nas interdyscyplinarność festiwalu. Dlatego też w programie znalazły się nie tylko spotkania autorskie, ale i działania warsztatowe, wystawy czy projekcje filmów. Mam nadzieję, że nie zabraknie gier miejskich, które do tej pory gromadziły po kilkadziesiąt rodzinnych drużyn – mówi Dębski.

Po raz kolejny zostanie również przyznana Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego fundowana przez miasto. Jest ona przyznawana autorom najlepszej książki dla dzieci wydanej w poprzednim roku. Uroczysta gala wręczenia odbędzie się w Centrum Kongresowym Ice Kraków, a samo wydarzenie uświetni występ Grzegorza Turnaua z zespołem. Kluczowym punktem będą również spotkania autorskie.

– Dzieci są bardzo zaangażowane w takie spotkania. Dzięki temu widzimy, że takie inicjatywy są potrzebne. Nieraz zdarza się, że podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci musimy zmieniać miejsca spotkań, bo jest tak wielu chętnych. Gdy ogłaszamy program, po niecałych dwóch tygodniach wszystkie miejsca są wypełnione – tłumaczy nasz rozmówca.

W tym miejscu warto przypomnieć, że chociaż impreza jest w całości darmowa, na większość wydarzeń obowiązują rezerwacje przez stronę internetową.

Czytanie na dobranoc

Podobnie jak do tej pory, planowany jest również cykl „Czytanki po zmroku”. W jego ramach aktorzy, sportowcy, ludzie nauki czy podróżnicy będą czytać książki w interesujących, ale na co dzień raczej niedostępnych miejscach.

– Podczas poprzednich edycji czytaliśmy np. w Fabryce Wedla czy w pasiece na dachu hotelu Regent w Warszawie, w Muzeum archeologicznym czy dachu hotelu Sheraton w Krakowie. W takich miejscach takie „dobranockowe spotkania”. Firmy czy instytucje organizują ze swojej strony oprowadzanie, pokazują coś od siebie. W Krakowie takiego spotkania nie zabraknie, jednak szczegółów nie chciałbym na razie zdradzać – przyznaje nasz rozmówca.

W tym roku zaproszenie na festiwal przyjęło bardzo wielu popularnych autorów i ilustratorów, nazwiska będziemy sukcesywnie ogłaszać, na dzień dzisiejszy możemy zdradzić, że będą to m.in. Sabine Satding, Piotr Socha, Marcin Szczygielski, Michał Rusinek, Anna Dziewit-Meller, Rafał Kosik, Barbara Gawryluk i podróżnik Michał Golachowski.

– Wstępnie zaproszenie przyjęła również Olga Tokarczuk, która wraz z ilustratorką Joanną Concejo stworzyła książkę „Zgubiona dusza”. To opowieść o metafizyce codzienności, o tym, jak jesteśmy zagubieni i zabiegani w tym współczesnym świecie, który zabiera nam czas i odciąga nas bardzo mocno od myślenia o tym, kim naprawdę jesteśmy i w jakim kierunku powinniśmy prowadzić nasze życie – wyjaśnia Dębski.

O literaturze na poważnie

Zrobiło się naprawdę poważnie. – I tak też traktujemy podejście dzieci do literatury. Kształtowanie nawyków czytelniczych w tym wieku jest bezcenne. Dlatego też staramy się przygotowywać propozycje programowe na jak najwyższym poziomie. Rynek literatury dziecięcej jest naprawdę bogaty, a w Polsce bardzo korzystnie i dynamicznie się zmienia. O ile poziom czytelnictwa wciąż dramatycznie spada, to jeśli chodzi o czytanie wśród dzieci – tutaj raczej nie ma powodów do narzekań – ocenia Łukasz Dębski.

 

comments powered by Disqus