Zwiedzaj muzea za złotówkę

Krakowskie muzea zapraszają już w najbliższą niedzielę fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W najbliższą niedzielę Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

17 listopada muzea otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. Już po raz piętnasty za złotówkę będzie można obejrzeć wybrane wystawy czy wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych przez instytucje. Będą to pokazy, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty i wykłady.

MNK: zwiedzanie, pokaz filmu i warsztaty

Zacznijmy od Muzeum Narodowego w Krakowie. Wstęp na wszystkie stałe wystawy będzie bezpłatny, a na wystawy czasowe bilet będzie kosztował 1 zł. W programie oprowadzania kuratorskie po wystawach, zwiedzanie z przewodnikiem, pokaz filmowy, spotkanie z konserwatorem i warsztaty dla dzieci.

Szopka i inne nowe nabytki

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich to również okazja do tego, aby zobaczyć nowe muzealne nabytki. Warto zajrzeć do Muzeum Etnograficznego przy placu Wolnica, gdzie zostanie zaprezentowana zakupiona do kolekcji szopka. Opowiedzą o niej autorki Anna i Rozalia Malik, które od kilku lat tworzą wspólnie szopki z postaciami nawiązującymi do aktualności politycznych i kulturalnych. Co ciekawe, w szopce będzie można dostrzec nawet… wątki feministyczne.

Muzeum Fotografii zaprasza na warsztaty dla dzieci i dorosłych „Ciemnia w walizce”. W tym roku zbiory instytucji powiększyły się o prace Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Zbigniewa Libery, Tomasza Machcińskiego, Józefa Robakowskiego, Bartosz Wajera i Wojciecha Wilczyka.

Szyfry i grająca szafa

W Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędą się zajęcia „Szyfry małe i duże”, podczas których rodziny z dziećmi będą mogły zapoznać się z prostymi metodami szyfrowania. Szyfr Cezara, szyfr ułamkowy czy harcerski nie będą już dla uczestników żadną tajemnicą.

Sporo będzie się działo w oddziałach Muzeum Krakowa. W Thesaurus Cracoviensis przy ul. Księcia Józefa 337 będzie można zobaczyć… szafę grającą, która pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Więcej >>> I szafa znowu gra! [ZDJĘCIA, VIDEO]

Natomiast mieszczące się w Domu pod Krzyżem Muzeum Teatralne zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej, na której odwiedzający zobaczą nowe nabytki. To m.in. obrazy Stanisława Czajkowskiego, Wojciecha Weissa, Jacka Sroki, rzeźby Mariana Kruczka.

Co skrywa kamienica przy Rynku Głównym?

W tym roku do akcji dołączyły Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 i Międzynarodowe Centrum Kultury. Przy Lipowej 3 zobaczymy kolekcję unikatowych szkieł łączonych cyną autorstwa Michała Jakubasa, które na co dzień nie są pokazywane zwiedzającym. Bilety wstępu na wystawę stałą „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” i wystawę czasową „W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz” kosztują 5 zł.

Natomiast MCK (Rynek Główny 25) zaprasza na oprowadzanie po swojej siedzibie o godz. 11.00 i 14.00. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki kamienicy, a także poznać sekrety dawnych mieszkańców budynku. Jeśli pogoda dopisze, z tarasu na piątym piętrze będzie można podziwiać Babią Górę i Beskid Żywiecki.

Szczegółowe Informacje dotyczące godzin otwarcia oraz odpłatności za wstęp oraz udział w zajęciach edukacyjnych można znaleźć na stronach internetowych instytucji muzealnych biorących udział w wydarzeniu i tutaj.

comments powered by Disqus