Zwiedzanie schronów, kryminalny spacer. Czas „zajrzeć do Huty”

Podczas "Zajrzyj do Huty" będzie można zwiedzić nowohuckie schrony fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Nowa Huta wczoraj i dziś. Od piątku do niedzieli potrwa jedenasta edycja „Zajrzyj do Huty”. W programie m.in. zwiedzanie schronów i wycieczka autokarowa.

Wydarzenie jest organizowane po raz jedenasty. Muzeum Krakowa wraz z zaprzyjaźnionymi instytucjami zaprasza mieszkańców dzielnicy – i nie tylko – do poznawania Huty wczoraj i dziś.

– To poznawanie przede wszystkim przez wędrowanie. Nie tylko od instytucji do instytucji, ale też po różnych zakątkach dzielnicy. Bez zadęcia i na luzie, choć przecież jubileuszowo, bo o 70-leciu Nowej Huty nie zapominamy – mówi Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa.

Nadchodzącemu wydarzeniu towarzyszy specjalna akcja. Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa) przygotowało monidła, które od 21 do 22 września będzie można znaleźć w nowohuckich instytucjach, które biorą udział w „Zajrzyj do Huty”.

– Na każdego, kto zrobi sobie zdjęcia w czterech z nich, a następnie pokaże je w jednym z uczestniczących w akcji nowohuckich lokali, czekają specjalne zniżki. Wędrujcie więc po Hucie, poznajcie ją, fotografujcie się w naszych monidłach i smakujcie Nową Hutę. I oczywiście udostępniajcie zdjęcia w sieci z hasztagiem #zajrzyjdohuty – zachęca Ryszard Kozik.

Co w programie?

Podobnie jak w poprzednich latach program wypełniają różne propozycje. I tak chętni będą mogli zwiedzić wystawy „Nowohucianin” i „Atomowa groza” w Muzeum Nowej Huty czy ekspozycję „Stan zagrożenia” na os. Szkolnym.

Nie zabraknie spaceru po schronach. Na liście znalazły się schron w dawnym kinie Światowid i schrony na os. Szkolnym. Oprócz tego warto sprawdzić listę spacerów – tym razem będzie można wyruszyć śladami nowohuckich drzew, kontrkulturowej Huty, street artu czy kryminalnym szlakiem.

Ciekawie zapowiada się również rozmowa „Czy istnieje brzmienie Nowej Huty?”, w której udział wezmą Sławomir Shuty i Ryszard Murak.

Nową Hutę będzie można też zwiedzać na rowerze. Z perspektywy dwóch kółek uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi punktami na nowohuckiej mapie. I tu jeszcze ważna wiadomość dla chętnych – muzeum nie zapewnia rowerów.

W programie znalazła się również autokarowa wycieczka prowadzona Śladami św. Brata Alberta w Nowej Hucie i okolicach.

Ważne informacje i zapisy

Szczegółowy program i informacje o zapisach dostępne na stronie www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/zajrzyj-do-huty. Warto śledzić też profile facebookowe Muzeum Krakowa, Muzeum Nowej Huty i biorących udział w wydarzeniu instytucji.

Na większość imprez wstęp wolny. Na niektóre z nich liczba miejsc ograniczona. Zapisy na wydarzenia o ograniczonej liczbie miejsc przyjmowane są od 2 września 2019 r. (szczegóły podano przy danym punkcie programu).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
News will be here