Zwyciężyły „miękkie” projekty. Urząd Marszałkowski podsumowuje trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

39 projektów zostanie zrealizowanych w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Podobnie, jak w poprzednich odsłonach, mieszkańcy najchętniej stawiali na „miękkie” projekty– inicjatywy sportowe, zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami czy inicjatywy związane z kultywowaniem lokalnych tradycji.

Pieniądze w kwocie 8 mln złotych zostaną podzielone pomiędzy sześć subregionów – Podhalański, Małopolskę Zachodnią, Krakowski Obszar Metropolitalny, Tarnowski, Sądecki i Kraków.

Frekwencja niska, ale wysoka

W trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego zagłosowało ponad 166 tys. Małopolan. To, jak chwalą się władze województwa o 109 proc. więcej niż w pierwszej edycji, ale o ok. 10 tys. głosów mniej, niż przed rokiem. – Ta idea znakomicie zakorzeniła się w świadomości Małopolan. Te 166 tys. osób to nie jest przypadkowa grupa, to są świadomi Małopolanie, którzy sami chcą wydawać pieniądze publiczne. Jest spadek o 10 tys. osób, ale mamy o 10 projektów mniej, nałożyły się też na to trochę wybory samorządowe. Ale spodziewam się, że w kolejnych edycjach frekwencja będzie wyższa – wyjaśniał Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego.

Zapewnił jednocześnie, że w projekcie Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok, zapisanych jest o 50 proc. więcej pieniędzy. Mieszkańcy regionu będą więc mieli do dyspozycji 12 mln zł. – Czym więcej pieniędzy, tym frekwencja będzie wyższa – dodał Lipiec.

Najwięcej  głosów, ponad 40 tys. oddali mieszkańcy Subregionu Sądeckiego. Na drugim miejscu znalazł się Subregion Tarnowski, zaś „brąz” trafił na Podhale.

W poszczególnych powiatach, podobnie jak w ubiegłym roku, liderem pod względem frekwencji był Kraków, w którym zagłosowało niemal 20 tys. osób.

Najchętniej głosowali młodzi Małopolanie, w wieku od 16 do 25 lat. W tej grupie było ponad 37 tys. głosujących. Nieco mniej aktywni byli mieszkańcy w przedziale wiekowym od 36 do 45 lat (30655 głosów), zaś najmniej osoby najstarsze.

Papier

Choć już od pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego województwa można głosować przez internet, to małopolanie przywiązani są do papierowych kart wrzucanych do urn. W ten sposób zagłosowało aż 75 proc. obywateli. Przez stronę internetową zagłosował co czwarty mieszkaniec, zaś 1 proc. zdecydowało się na oddanie głosu korespondencyjnie.

Zwycięzcy

O ile projekty społeczne dominują od samego początku Budżetu Obywatelskiego, o tyle zdarzały się również projekty „twarde”, jak budowa chodników w Brodłach i Czasławiu czy przebudowa budynków szpitalnych.

W Krakowie, będącym wydzielonym subregionem, tradycyjnie już wygrały projekty sportowe. W tym roku zwyciężyło zadanie „Aktywny student”, dzięki któremu studenci będą mogli skorzystać z zajęć tanecznych, treningów oraz gier w świecie wirtualnym.

Na drugim miejscu znalazły się zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci z elementami siatkówki, zaś na trzecim nauka gry w siatkówkę wraz z organizacją obozów siatkarskich i udziałem krakowian w zawodach.

Pewną niespodzianką jest projekt przewidujący uruchomienie programu in vitro, który ostatecznie nie znalazł się wśród triumfujących.

comments powered by Disqus