Muzeum Witrażu rozpoczęło realizację wyjątkowego projektu artystycznego – witraża „Wiosna” autorstwa Kazimierza Sichulskiego, jednego z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Po raz pierwszy w historii dzieło to zostanie wykonane w formie, dla której zostało zaprojektowane.
Realizacja witraża odbywa się w ramach cyklu „W budowie”, który od kilku lat przywraca do życia nieistniejące lub zniszczone dzieła sztuki witrażowej. To już czwarta odsłona projektu, za którego pomysłem i wykonaniem stoi Piotr Ostrowski, dyrektor Muzeum.
Unikatowość przedsięwzięcia polega nie tylko na artystycznej wartości realizowanego witraża, ale też na możliwości śledzenia procesu jego powstawania na żywo. Zwiedzający będą mogli obserwować kolejne etapy prac, stając się świadkami odradzającego się dzieła sztuki.
„Wiosna” Sichulskiego to ekspresyjny i symboliczny tryptyk inspirowany kulturą Huculszczyzny — regionu, który był wielką artystyczną fascynacją artysty. Witraż przedstawia młodą kobietę z dzieckiem oraz dwójkę chłopców w tradycyjnych strojach, zatopionych w bujnej, niemal mistycznej naturze. Kompozycja wyraża odwieczny cykl życia i przemiany, ukazując przyrodę jako siłę sakralną i wszechogarniającą.
Projekt wpisuje się w szerszą inicjatywę budowania największej w Europie kolekcji sztuki witrażowej oraz promocji tego medium jako integralnej części krakowskiego dziedzictwa artystycznego.
Odwiedzający Muzeum Witrażu mogą już tej wiosny zobaczyć, jak z barwnego szkła rodzi się nowa opowieść — o wiośnie, naturze i ludzkim zachwycie nad światem.