By upamiętnić rocznicę śmierci wybitnego reżysera, Cricoteka przygotowała specjalny cykl wydarzeń. Na odwiedzających w tym czasie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora czekają m.in. wystawy, spektakl, czytanie performatywne. Wszystko to pod hasłem „Dialog z Kantorem”.
– „Dialog z Kantorem” to nawiązanie do tytułu akcji Jerzego Beresia, będącej jednoznaczną reakcją na śmierć twórcy „Umarłej klasy”. 8 grudnia, na zakończenie wystawy „Bereś”, będzie można zobaczyć projekcję archiwalnego nagrania akcji. Rozmowa z dziedzictwem artysty i pamięć o nim spajają program wydarzeń odbywających się w Cricotece w rocznicę jego śmierci – tłumaczy Natalia Zarzecka, dyrektorka Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.
Obchody rozpocznie wystawa „Szukając w studni”, która wróci do początków teatru Cricot 2. Zbudowana w oparciu o archiwa i obiekty teatralne zainspirowana została wizytą w archiwum Cricoteki Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, jednej z aktorek pierwszych przedstawień Teatru Cricot 2. Poprzez przypomnienie wczesnych spektakli „Cyrk” i „Studnia, czyli głębia myśli” ekspozycja pozwoli znów zaprosić na scenę kluczowe dla polskiej awangardy postaci.
W niedzielę, 8 grudnia w ramach czytania performatywnego, odwiedzający Cricotekę będą mieli okazję wsłuchać się w partytury Kantora do „Wariata i zakonnicy” Witkacego. Oryginalne myśli artysty ożyją w przestrzeni wystawy „Widma. Korekta” dzięki głosom aktorów: Romana Gancarczyka, Michała Majnicza i Gosi Walendy. W rolę „maszyny aneantyzacyjnej” wcieli się Wojtek Kiwer. Tego samego dnia będzie można uczestniczyć również w ostatnim już oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Bereś”.